Domů > Nocování s Andersenem proběhlo na Vsetínsku on-line z domu

Nocování s Andersenem proběhlo na Vsetínsku on-line z domu

Kategorie: Čtení

Popis: Věříme, že v tento večer bylo čtenářských zážitků opravdu hodně a děkujeme všem zapojeným!

V rámci facebookové události Masarykovy veřejné knihovny Vsetín, do které se zapojilo 43 účastníků, vyzvala knihovna děti a rodiče ke čtení z pohodlí domova, a to v pátek 9. října od 19 do 22 hodin. Účastníci dostali od knihovny nejrůznější tipy, inspirace ke čtení, mohli se zapojit do soutěží nebo si něco vytvořit. Své čtenářské zážitky sdíleli v události prostřednictvím fotek a videí.

Tradiční formát Noci s Andersenem, která by letos oslavila 20 let, byl v předešlých letech opravdu jiný, založený na tom, že děti přijdou nocovat do knihovny. Letošní rok je ale všechno tak nějak jinak…  Proto i tato populární událost změnila svou podobu. Ve Vsetíně knihovna iniciovala on-line setkání. Děti s rodiči si doma často postavili bunkr a četli při lampičce nebo baterce, s těstovinami na sladko nebo s mrkvovým salátem. Tvořili rekvizity, oblékli kostýmy nebo jen tak lenošili na gauči a četli… Knihovnice je zásobovaly nejrůznějšími tipy a podněty.
Věříme, že v tento večer bylo čtenářských zážitků opravdu hodně a děkujeme všem zapojeným!

Z letošního vzkazu od zakladatelek a organizátorek Noci s Andersenem – knihovnic z Uherského Hradiště: Hany Hanáčkové, Broni Jakoubkové a Mirky Čápové:

20. pohádková Noc s Andersenem byla plánována na pátek 27.3. na téměř 1700 místech. Nocovat mělo na 95.000 malých i velkých účastníků, a to nejen v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, ale také na Slovensku či v Polsku, ve Slovinsku, v USA, Chorvatsku, Dánsku, Německu, Saúdské Arábii, Turecku, Řecku, Švýcarsku, Itálii, Velké Británii, na Novém Zélandu, v Kanadě či na Maltě, v Austrálii, Francii, Bulharsku, ve Španělsku a Portugalsku, v Litvě i Singapuru - tedy celkem v 24 zemích světa!

Velkolepou oslavu výročí narození Hanse Christiana Andersena připravovali v knihovnách, školách, v klubech dětí, divadlech a dalších komunitních místech, kde všude měly děti po celou noc trávit báječný program spojený se čtením pohádek nejrůznějšího druhu a připomenout si, jak prima je číst, a to nejen pohádky!

Den i podvečer s Andersenem v živém vysílání připravuje také Rádio Junior, a jak píše šéfredaktor Tomáš Vacek: "Noc s Andersenem bude jako téma dne, knížky a podvečerní čtení tedy budou tématem vysílání od rána až do 19.00 hodin."

Co již proběhlo a k čemu se lze vrátit? Chystaly se velké oslavy výročí narození Boženy Němcové, v nakladatelství Albatros připravil Ondřej Müller zapeklité otázky k 20. výročí českého překladu knihy Harry Potter a pohádkové pohlednice s Harrym Potterem jsou už od března rozeslány. Oblíbenou pohádkovou soutěž pro děti má na svém webu elektronický časopis veverusak.cz, časopis Mateřídouška nabídl v březnovém čísle celostránkový kvíz Jak dobře znáš Andersenovy pohádky? a až z daleké ciziny do Čech dorazilo už v březnu speciální číslo Krajánka, elektronického časopisu pro multilingvní děti. 24.9.2020 byla v Pedagogickém muzeu předána také Cena nočních spáčů. Nejvíce hlasů získala kniha Vojtěcha Matochy Prašina, pro kterou hlasovalo na 160 "nocujících" knihovníků z celé ČR.

V pátek 9.10.2020 ukončí Noc s Andersenem Týden knihoven v České republice.

Zdravici dětem zašle dánský velvyslanec v Praze pan Ole Frijs-Madsen. Záštitu nad Nocí s Andersenem převzal ministr kultury ČR pan Lubomír Zaorálek, jeho zdravici najdete na http://nocsandersenem.cz/ke-stazeni.html

Noc s Andersenem pořádá Klub dětských knihoven SKIP a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.

kj

foto: archív MVK

Reportáž Valašský deník


Doplňující fotografie

Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena
Prozkoumat knihovnu