Půjčování e-knih a audioknih online

Jak na půjčování e-knih a audioknih online

Masarykova veřejná knihovna Vsetín nabízí svým čtenářům možnost vypůjčení elektronických knih a audioknih prostřednictvím služby eVýpůjčky, kterou nabízí společnost Palmknihy.cz.

Podmínky půjčování e-knih

 • půjčujeme max. 4 e-knihy současně
 • první e-kniha v kalendářním měsíci je zdarma
 • za každou další v kalendářním měsíci zaplatíte 10 Kč

Podmínky pro půjčování audioknih online

 • půjčujeme max. 2 audioknihy online současně
 • výpůjčka je zdarma

Jednu e-knihu či audioknihu online si může současně vypůjčit neomezené množství čtenářů, doporučujeme tedy půjčovat si postupně pouze ty, které budete aktuálně číst, abyste je během výpůjční doby stačili přečíst. Další na Vás v katalogu počkají.  

Co budete potřebovat?

 1. Být čtenářem knihovny s platnou (zaplacenou) registrací a uhrazenými závazky. Registraci, stejně jako všechny platby, je možné vyřídit také online.
 2. Mít ve svém čtenářském kontě uvedený e-mail. Pokud tam e-mail chybí, ozvěte se nám – doplníme.
 3. Stejným e-mailem se zaregistrovat na www.palmknihy.cz, popř. přímo v aplikaci Palmknihy.
  Právě pomocí e-mailu dojde ke spárování účtu na Palmknihách a čtenářského konta v knihovně – je tedy opravdu důležité použít ten samý.
 4. Mít zařízení s Androidem nebo iOS, na kterém budete eVýpůjčky číst.
  Může se jednat buď o telefon nebo tablet. Čtečku můžete použít pouze v případě, že má operační systém Android. Půjčování e-knih probíhá prostřednictvím aplikace, kterou na běžné čtečky (např. Kindle nebo Pocketbook) nestáhnete. Seznam čteček, kompatibilních se službou výpůjčky, naleznete zde
 5. Stáhnout si aplikaci Palmknihy. Aplikaci naleznete v Google Play nebo App Store.
 6. Přihlásit se v aplikaci do svého účtu Palmknihy.

Základní nastavení máme za sebou a pokud nezměníte čtecí zařízení nebo knihovnu, už je nebudete muset nikdy absolvovat 🙂

Jak si půjčit e-knihu nebo audioknihu online

Knihu si můžete vypůjčit na jakémkoli zařízení. Není nutné půjčovat knihy na stejném zařízení, na kterém potom budete číst.

 1. Přejděte do katalogu knihovny:
  https://katalog.mvk.cz
 2. Přihlaste se do svého čtenářského konta.
  K tomu budete potřebovat číslo čtenářské legitimace a Vaše příjmení. Číslo legitimace jsme Vám buď napsali na kartičku při registraci / výměně kartičky nebo jej najdete na přihlášce do knihovny. Pokud nemáte ani jedno, napište nebo zavolejte a my Vám číslo prozradíme.
 3. Najděte si e-knihu / audioknihu.
  Můžete vyhledávat buď ve vyhledávacím řádku podle názvu knihy nebo autora. Titul s možností elektronické výpůjčky poznáte podle symbolu modrého písmene E, které uvidíte u záznamu knihy. Je také možné použít odkaz E-VÝPŮJČKY nebo audio Výpůjčky který Vám zobrazí všechny tituly, které jsou momentálně k dispozici. Seznam titulů můžete dále filtrovat pomocí panelu na pravé straně – např. podle autora, roku vydání nebo žánru.
 4. Půjčte si ji. Najeďte myší na záznam knihy, klikněte na zelené tlačítko Možnosti vypůjčení / e-kniha (audiokniha), které se Vám objeví a následně klikněte na tlačítko Vypůjčit e-knihu (audioknihu).
 5. Stáhněte si ji. Přejděte do aplikace na zařízení, na kterém budete číst. Přihlaste se do svého konta Palmknihy a přejděte na záložku E-knihy nebo Audioknihy. E-výpůjčku stáhněte do zařízení. Pro stažení je potřeba mít připojení k internetu, pro samotné čtení / poslech už online být nemusíte.
 6. Užijte si čtení a poslouchání!

Pokud se něco nedaří, napište nebo zavolejte, určitě to vyřešíme! Tel.: 575 755 153, e-mail: promankova@mvk.cz

 

Leták – manuál k půjčení e-knihy prostřednictvím e-výpůjčky MVK

E-knihy volně ke stažení z jiných zdrojů

E-knihy pro děti

Palmknihy a eReading se spojují (5.8.2019)