Půjčování e-knih

Jak na půjčování e-knih

Masarykova veřejná knihovna Vsetín nabízí svým čtenářům možnost vypůjčení elektronických knih prostřednictvím služby eVýpůjčky, kterou nabízí společnost Palmknihy.cz.

Služba je pro čtenáře zpoplatněna částkou 10,- Kč. Knihovnu však každá eVýpůjčka stojí 49,- (i opakovaná eVýpůjčka). Vybírejte proto, prosím, knihy uvážlivě a půjčujte jen ty, které si opravdu chcete přečíst. Současně si můžete vypůjčit 4 e-knihy a každá z nich zůstane ve Vašem zařízení 31 dnů – poté z Vašeho zařízení zmizí. Jednu e-knihu si může současně vypůjčit neomezené množství čtenářů, doporučujeme tedy půjčovat si postupně pouze ty, které budete aktuálně číst. Další na Vás v katalogu počkají. Pokud jste knihu nestihli dočíst, můžete si ji vypůjčit znovu.

Co budete potřebovat?

 1. Být čtenářem knihovny s platnou (zaplacenou) registrací a uhrazenými závazky. Registraci, stejně jako všechny platby, je možné vyřídit také online.
 2. Mít ve svém čtenářském kontě uvedený e-mail. Pokud tam e-mail chybí, ozvěte se nám – doplníme.
 3. Stejným e-mailem se zaregistrovat na www.palmknihy.cz, popř. přímo v aplikaci Palmknihy.
  Právě pomocí e-mailu dojde ke spárování účtu na Palmknihách a čtenářského konta v knihovně – je tedy opravdu důležité použít ten samý.
 4. Mít zařízení s Androidem nebo iOS, na kterém budete eVýpůjčky číst.
  Může se jednat buď o telefon nebo tablet. Čtečku můžete použít pouze v případě, že má operační systém Android. Půjčování e-knih probíhá prostřednictvím aplikace, kterou na běžné čtečky (např. Kindle nebo Pocketbook) nestáhnete. Seznam čteček, kompatibilních se službou výpůjčky, naleznete zde
 5. Stáhnout si aplikaci Palmknihy. Aplikaci naleznete v Google Play nebo App Store.
 6. Přihlásit se v aplikaci do svého účtu Palmknihy.

Základní nastavení máme za sebou a pokud nezměníte čtecí zařízení nebo knihovnu, už je nebudete muset nikdy absolvovat 🙂

Jak si půjčit e-knihu

Knihu si můžete vypůjčit na jakémkoli zařízení. Není nutné půjčovat knihy na stejném zařízení, na kterém potom budete číst.

 1. Přejděte do katalogu knihovny:
  https://katalog.mvk.cz
 2. Přihlaste se do svého čtenářského konta.
  K tomu budete potřebovat číslo čtenářské legitimace a Vaše příjmení. Číslo legitimace jsme Vám buď napsali na kartičku při registraci / výměně kartičky nebo jej najdete na přihlášce do knihovny. Pokud nemáte ani jedno, napište nebo zavolejte a my Vám číslo prozradíme.
 3. Najděte si e-knihu.
  Můžete vyhledávat buď ve vyhledávacím řádku podle názvu knihy nebo autora. E-knihu poznáte podle symbolu modrého písmene E, které uvidíte u záznamu knihy.Je také možné použít odkaz E-VÝPŮJČKY, který Vám zobrazí všechny e-knihy, které jsou momentálně k dispozici. Je jich skoro 10 000 a pořád přibývají, takže vám může nějakou dobu trvat, než je projdete. Pokud tolik času nemáte, můžete použít filtrpujcovani-eknih na pravé straně a prohlédnout si např. jen detektivky nebo knihy, které vyšly letos.
 4. Půjčte si ji. Najeďte myší na záznam knihy, klikněte na zelené tlačítko Možnosti vypůjčení / e-kniha, které se Vám objeví a následně klikněte na tlačítko Vypůjčit e-knihu.
 5. Stáhněte si ji. Přejděte do aplikace na zařízení, na kterém budete číst. Přihlaste se do svého konta Palmknihy. eVýpůjčky najdete pod záložkou E-knihy. Stáhněte knihu do zařízení. Pro stažení je potřeba mít připojení k internetu, pro samotné čtení už online být nemusíte.
 6. Užijte si čtení!

Pokud se něco nedaří, napište nebo zavolejte, určitě to vyřešíme! Tel.: 575 755 153, e-mail: promankova@mvk.cz

Leták – manuál k půjčení e-knihy prostřednictvím e-výpůjčky MVK

E-knihy volně ke stažení z jiných zdrojů

E-knihy pro děti

Palmknihy a eReading se spojují (5.8.2019)