Domů > Jindřich Štreit a výstava Jsme ze stejné planety ve vsetínské knihovně

Jindřich Štreit a výstava Jsme ze stejné planety ve vsetínské knihovně

Kategorie: Besedy

Popis: Ve čtvrtek 29. listopadu proběhla v Masarykově veřejné knihovně Vsetín vernisáž výstavy „Jsme ze stejné planety“.

Příběhy tří desítek cizinců, kteří v České republice našli druhý domov, zachytil svým objektivem dokumentární fotograf a vsetínský rodák Jindřich Štreit, který neodmítl pozvání do Vsetína a celou akci tak pozvedl na nevšední večer. Na padesát návštěvníků si přišlo prohlédnout výstavu a poslechnout si zajímavé osudy jejích „aktérů – migrantů“. Jindřich Štreit přidal ke svému poutavému vyprávění také další snímky, například z cest po Brazílii, Sibiři či rumunském Banátu. O skvělý hudební doprovod se postaralo folklórní seskupení ve složení: Miroslav Urubek, Michal Kovář, Petr Živocký a Jan Volčík.

Vlastníkem a iniciátorem výstavy „Jsme ze stejné planety“ je Charita ČR. Do projektu se podařilo zapojit migranty z blízkého zahraničí, ale i zámořské a exotické národnosti. Různé životní zkušenosti a osudy zachycené ve fotografiích dokresluje textová část novinářky Martiny Vašíčkové. V té odhaluje samozřejmosti, které si mnozí Češi už ani neuvědomují – například „jsme tady, protože tu není válka“.

Výstava bude v knihovně k vidění do konce prosince 2018. Je součástí multikulturních aktivit v Masarykově veřejné knihovně Vsetín. Za zmínku stojí i akce, která proběhla den po vernisáži, s názvem Živá knihovna. Je založena na „půjčování a čtení“ živých knih, tedy osob se zajímavým životním příběhem, se kterými byste si v reálném životě třeba nikdy nepopovídali. Takto máte možnost zeptat se jich na všechno, co vás zajímá. Živými knihami byli cizinci žijící v České republice.

kj


Doplňující fotografie

Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena