Vsetín běžel s knihovnou pro Světlušku
Masarykova veřejná knihovna Vsetín spolu s dalšími partnery uspořádala v pátek 4. října čtvrtý ročník charitativního „dobroběhu“ pro Světlušku na podporu lidí s těžkým zrakovým postižením.
Vybíhalo se ve večerních hodinách za tmy z Dolního náměstí od knihovny a sportovní nadšenci si mohli vybrat z kratší (cca 1,5 km) a delší (cca 9,5 km) trasy. Na startu se sešlo 104 (34 dlouhá a 70 krátká trať) registrovaných běžců a běžkyň. Jednalo se o pestrou skladbu účastníků, od zkušených běžecký matadorů přes ty nejmladší závodníky, až po náhodné, na poslední chvíli přihlášené, nadšence. Delší trasa se běžela z Dolního náměstí na sídliště Jasénka, poté ulicí kolem hřbitova až ke vsetínskému zámku a ke kostelu. Dále se proběhlo sídlištěm Sychrov, Šibeňákem seběhlo na Starou cestu do sídliště Luh a zpět po cyklostezce kolem kuželny ke splavu Bečvy na Ohradě. Odtud zpět centrem města ke Smetanově galerii, přes náměstí Svobody až do cíle, tj. k centrální budově knihovny na Dolní náměstí.
Kratší trasa vedla centrem města, po břehu řeky Bečvy, Panskou zahradou a zpět ulicí Tyršova a Sušilova až na Dolní náměstí ke knihovně.
Tři nejlépe umístění v každé kategorii získali vždy diplom, medaili a dárky od knihovny. Nejmladšímu účastníkovi běhu bylo 6 let a nejstarší měl 68 let.
Ze startu se ve 20:00 hodin vybíhalo s rozsvícenými čelovkami a ulicemi Vsetína se tak vytvořil působivý běžící „světelný průvod“.
Již od 18:00 hodin probíhal na Dolním náměstí doprovodný program. Vystoupila rocková kapela Šamat a o další hudební vstup a moderování se postarala také nevidomá Věrka Strbačková. Lidé se na Dolním náměstí mohli během programu seznámit se službami partnerských organizací. SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých Vsetín) představil speciální pomůcky pro osoby s těžkým zrakovým postižením, hry pro nevidomé, pomůcky pro domácnost, ukázky braillova bodového písma. Návštěvníci akce se seznámili s nabídkou Zvukové knihovny pro nevidomé a slabozraké, která je součástí MVK Vsetín. Vyzkoušet si mohli také svítící robotky z fondu vsetínské knihovny a jejich ovládání. „Služby pro slabozraké a nevidomé se ve vsetínské knihovně snažíme neustále zviditelňovat a zlepšovat již více než 30 let. V této souvislosti si velmi vážíme vynikající partnerské spolupráce se SONS (Svazem nevidomých a slabozrakých). Přibližně v roce 2013 jsme zahájili pořádání každoroční sbírky pro Světlušku v knihovně. Letos nám na Běh pro Světlušku s knihovnou úplně nepřálo počasí, o to více nás mile překvapila hojná účast veřejnosti na běhu a nemalá vybraná částka pro Nadační fond Světlušky“, zmínila ředitelka knihovny Daniela Divínová.
Během programu byly k zakoupení také výborné nápoje – fairtradový čaj a káva z Férové kavárny Líska.
Děkujeme za finanční podporu firmě KASKO-BLINDS a.s. – Stínicí technika, která měla na startu svá „horká želízka“, a firmě Galvamet spol. s r.o. O pitný režim běžců se velmi štědře postarala Radegastovna u Lva a veliké poděkování míří také na Městskou policii Vsetín, která na vybraná stanoviště vyslala své asistenty prevence kriminality a hlídky. Při akci byly k zakoupení sbírkové předměty Světlušky: čelovky, ponožky, náramky, batůžky, čelenky, kartáčky na zuby atd. Registrační poplatek na běh byl dobrovolný a veškerý výtěžek za sbírkové předměty i registraci ve výši 27.071,00 Kč bude věnován Nadačnímu fondu Světluška.
Děkujeme všem partnerům, účastníkům i vystupujícím za skvělou atmosféru, štědré příspěvky, sportovního ducha, radost z pohybu a za to, že přispěli dobré věci. Těšíme se, že příští rok na tento čtvrtý ročník běhu pro Světlušku se vsetínskou knihovnou navážeme dalším ročníkem.
Proklik do Fotogalerie na webu města Vsetín (foto Radovan Kocúrek):
Fotogalerie (zdroj: Archív MVK)
-kj-