Domů > Program Dětský knihovník a dětský uživatel v průmyslu 4.0

Program Dětský knihovník a dětský uživatel v průmyslu 4.0

středa 11. listopadu 2020

12:00 – 12:30 Prezence

12:30 – 12:45 Zdravice ředitelky knihovny Daniely Divínové a zástupce města Vsetín

12:45 – 13:15 PaedDr. Karel Kostka, MBA, Ph.D.
Motivace a myšlenky jako stavební kameny našich životů
Motivace mladého člověka očima pedagoga.  Co dělat, aby myšlení mohlo měnit směr, vidět to, co vidí ostatní, ale něco jiného si u toho myslet a jinak následně konat. Drtivá většina dobra i zla v našem světě pochází z myšlení, dobro od těch, co mají výsadu myslet pozitivně, zlo od těch, co nemají k myšlení předpoklady, ale jsou přesvědčeni o opaku. Ani digitální doba neosvobozuje od myšlení, ale ubírá motivace k jeho rozvoji a k představivosti. Jak tomu čelit?“

5 minut přestávka

13:20 – 14:20 Prof. ing. Peter Staněk, CSc.
Digitalizace, umělá inteligence a průmysl 4.0 jako klíčové fenomény budoucnosti

Informace jako základ v procesech digitalizace, internet věcí, internet lidí, technologie smart a transformace všech dimenzí společnosti.
Zásadní změna výroby, spotřeby, obslužných činností, vzdělávání, zdravotnictví a bezpečnosti.
Vliv změny přírodních podmínek na společnost a možné použití nových technologií na jejich řešení.
Můžeme udržet dnešní společnost nebo musí dojít k zásadní transformaci současné společnosti na společnost budoucnosti?

20 minut přestávka

14:40 – zástupce za „Kamarádku knihovnu“ / SKIP
15:00 – 16:00 – Dobrá praxe z dětských knihoven

20 minut přestávka

16:20 – 17:20 MUDr. Martin Jan Stránský
Hrozí další rozklad rodiny, lidských vztahů a lidstva samotného?

Nové století přináší nejdramatičtější změny pro lidstvo od jeho zrodu. Jedná se o nástup technologie, která ve skutku funguje jako dvousečný meč. Technologicko-vědecké pokroky nám sice zlepšují život, ale proměna do umělé formy komunikace odbourává evoluční schopnosti našeho mozku.
Vědecky podložené výsledky nejnovějších výzkumů, předané stručně a srozumitelně naším předním neurologem a současně i primářem na Yaleské univerzitě, MUDr. Martinem Janem Stránským.

17:20 - Exkurze pro zájemce - Masarykova veřejná knihovna Vsetín

18:00 - 19:10 Divadelní představení v knihovně "Copak je s Arnoldem"
Více o představení: Přijměte pozvání knihovnice Kláry Silné na besedu se známou seriálovou hvězdou - Arnoldem Pěnkavou. Ten je také autorem knihy "Život plný pokušení". A pokud se hvězda večera trochu opozdí, nemusíte se ničeho obávat - se světaznalou Klárou se rozhodně nudit nebudete. Možná si i zatancujete či zahrajete ve filmu, s Klárou je možné všechno.
•          Scénář a režie: David Vacke
•          Obsazení: Klára Silná - Renata Trličíková

19:00 - ? Posezení s valašskou cimbálovou muzikou Jasénka v knihovně 

 

čtvrtek 12. listopadu 2020

9:00 - 9:30 Tomáš Mejzlík
FabLaby: Digitální řemeslo pro každého

 

9:30 - 10:30 Prof. PhDr. Radek Ptáček Ph.D.
Věda o štěstí a životní spokojenosti

Jste ve svém životě šťastní a spokojení? Kdy jste se tak naposledy cítili? Co vám vlastně přináší pocit štěstí a spokojenosti? Že se vám tyto otázky zdají trochu dětinské? Protože máte spoustu práce, starostí a povinností?
Pak se na chvíli zastavte, protože se jedná o nejdůležitější otázky vašeho života. Na jeho konci totiž nebudete sčítat celkové příjmy, ani hodiny strávené v práci… Budete procházet okamžiky štěstí a spokojenosti. Každá chvíle, kdy jste byli šťastní a spokojení, se pro vás stane doslova nejdražším pokladem.\
Otázky životní spokojenosti by měl řešit každý z nás jako naprosto prioritní. Prožitky štěstí a životní spokojenosti totiž přímo ovlivňují nejen naši duševní pohodu, ale naše duševní i fyzické zdraví. A ovlivňují nejen nás, ale i naše okolí.
Současná věda sice nemá žádnou univerzální definici štěstí a životní spokojenosti, odhaluje ale cesty, které k ní vedou. Cesty, které nám pomohou dojít k pocitu smyslu, životního naplnění a pohody.
Pojďte se projít fascinující pohled moderní vědy na štěstí a životní spokojenost, který se pomalu možná vrací k tomu, co lidé znají již tisíce let.
V přednášce s vámi bude R. Ptáček sdílet nejen vědecké poznatky, ale podělí se i o řadu drobných praktických doporučení, které můžete začlenit do svého života, nebo které si vyzkoušíte ještě během přednášky…

10:40 - 11:25 Prezentace aktivit dětských knihovnic MVK Vstín a představení CoderDojo klubu 

5 minut přestávka

11:30 - 12:30 PharmDr. Margit Slimáková
Zdravá výživa (nejen) pro děti

Proč je třeba zdravě jíst a jak to v pohodě zvládat i s dětmi? Jak výživa ovlivňuje zdraví, chování a akademické výsledky dětí? Jak zlepšit výživu dětí ve školách a jak učit děti zdravě jíst? Možnost diskuze …

12:30 – 12:45 Zhodnocení a ukončení akce


Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena
Prozkoumat knihovnu