Domů > Program Dětský knihovník a dětský uživatel v průmyslu 4.0

Program Dětský knihovník a dětský uživatel v průmyslu 4.0

PROGRAM DĚTSKÝ KNIHOVNÍK A DĚTSKÝ UŽIVATEL V PRŮMYSLU 4.0

středa 6. dubna 2022

10:00 – 10:30 Prezence

10:30 – 10:45 Zdravice ředitelky knihovny Daniely Divínové a zástupce města Vsetín

 

10:45 – 11:15

Hrozí další rozklad rodiny, lidských vztahů a lidstva samotného?

MARTIN JAN STRÁNSKÝ

Nové století přináší nejdramatičtější změny pro lidstvo od jeho zrodu. Jedná se o nástup technologie, která ve skutku funguje jako dvousečný meč. Technologicko-vědecké pokroky nám sice zlepšují život, ale proměna do umělé formy komunikace odbourává evoluční schopnosti našeho mozku.

Vědecky podložené výsledky nejnovějších výzkumů, předané stručně a srozumitelně naším předním neurologem a současně i pedagogem a asistentním klinickým profesorem na Yaleské univerzitě, MUDr. Martinem Janem Stránským. (Připojí se online)
Více o přednášejícím

 

11:15 – 12:00

Jak hořet a nevyhořet?

KATARÍNA STRUHAŘOVÁ

Jak být dlouhodobě šťastný v práci i ve svém životě? Jak se vyhnout vyhoření a ztrátě motivace? Současná psychologie nám dokáže dát důležité odpovědi, jak o své duševní zdraví pečovat. Některé z těchto odpovědí prozkoumáme společně s Katarínou Struhařovou, psycholožkou a psychoterapeutkou v soukromé praxi.
Více o přednášející

 

12:00 – 13:00

Z Alexandrie k AI

SARA POLAK

Pojďte se se Sarou Polak zamyslet nad tím, jak je propojený obor knihovnictví, literatury, a archivářství s moderními technologiemi. Zabrousíme do umělé inteligence, virtuální reality, a automatizaci nudných administrativních procesů aby knihovny současnosti mohly být moderními klubovnami a místy kultury a poznání.
(Připojí se online)
Více o přednášející

 

13:00 – 13:45 Přestávka

 

13:45 – 14:45

Zdravě jednou provždy, strava je základ všeho

LUCIE HERMANOVÁ

Poradkyně pro výživu a suplementaci se zaměřením na střevní mikrobiom.

Výživou se zabývá již několik let. Ráda pomáhá lidem se změnou životního stylu, protože zdraví máme jen jedno, a proto je velmi důležité se o něj starat. Nedoporučuje diety, ani vynechávání některých druhů potravin, protože to není udržitelné. Poslední dva roky se začala specializovat na péči o střevní mikrobiom.
Více o přednášející

 

14:45 – 16:00

DOBRÁ PRAXE Z KNIHOVEN – PRÁCE S DĚTMI V KNIHOVNÁCH:

Rožnov pod Radhoštěm, Třinec, Hradec Králové, Brno, Litvínov v akci

 

16:00 – 16:45

Znovu se nadechnout a pořádně protáhnout

PAVLÍNA MATĚJČKOVÁ

Znovu se nadechnout můžete jen, když je k tomu hrudník správně připraven. Musí být uvolněný, kvalitně fungovat. S tím souvisí také správné vzpřímení těla. Proto je důležité o správném dýchání hovořit a tyto dvě funkce spolu propojit. Budete překvapeni, kolik bolestivých stavů může vyřešit. Prakticky s fyzioterapeutkou.
Více o přednášející

 

16:45 – 17:15

Exkurze pro zájemce

Rozchod – večeře a ubytování (hradí vysílající organizace)

 

18:00 - 18:45

DVÍŘKA DO SRDCE

divadelní představení jednoho herce, tedy herečky, je určeno dospělým i dětem. Každý si z něj odnese to své. V pohádce jsou s lehkostí a hravostí ukázány různé charaktery lidí, které se promění, když svá srdce otevřeme. Písničky a zvuky různých i netradičních hudebních nástrojů posunují a dokreslují děj. Nadhled, humor a fantazie divadelnímu představení rozhodně nechybí.
Obsazení: Daniela Hanáková

 

19:00 - ?

POSEZENÍ S VALAŠSKOU MUZIKOU V KNIHOVNĚ

 

čtvrtek 7. dubna 2022

8:30 - 9:00
Práce s dětmi a žáky cizinci

ALICE KOURKZI - KAŠLÍKOVÁ

Příspěvek představí základní aspekty práce s dětmi a žáky cizinci. Zaměří se na jejich potřeby z hlediska jazykového rozvoje a integrace do české společnosti. Zmíní také psychologické aspekty práce s dětmi přicházejícími z válečných oblastí a nezbytnost spolupráce s rodinou. Přednášející je garantkou vzdělávání žáků OMJ a žáků nadaných v Národním pedagogickém institutu ČR. 
(Připojí se online)

 

9:00 - 9:30

FabLaby: Digitální řemeslo pro každého

DANIEL ŠÍN
více o projektu a přednášejícím

 

9:30 - 10:15

Motivace a myšlenky jako stavební kameny našich životů

KAREL KOSTKA

Motivace mladého člověka očima pedagoga.  Co dělat, aby myšlení mohlo měnit směr, vidět to, co vidí ostatní, ale něco jiného si u toho myslet a jinak následně konat. Drtivá většina dobra i zla v našem světě pochází z myšlení, dobro od těch, co mají výsadu myslet pozitivně, zlo od těch, co nemají k myšlení předpoklady, ale jsou přesvědčeni o opaku. Ani digitální doba neosvobozuje od myšlení, ale ubírá motivace k jeho rozvoji a k představivosti. Jak tomu čelit?“
Více o přednášejícím

 

10:15 - 11:15

MVK VSETÍN „JAK SE STÁT KAMARÁDKOU KNIHOVNOU A NEZBLÁZNIT SE Z TOHO“

praxe dětských knihovnic ze Vsetína: od čtenářské gramotnosti, spolupráce se školami, práce s handicapovanými až po onlajny, stolní hry, tvoření, tvorbu komiksu, roboty, virtuální realitu a nové technologie

 

11:15 – 11:45 Přestávka

 

11:45 – 12:15

Literatura a její role ve vyrovnávání se smrtí

LENKA VRÁŽELOVÁ

Pracovnice Charity Nový Hrozenkov se ve své prezentaci bude zabývat těmito tématy: Role literatury v chápání lidské konečnosti, Věkové skupiny dětí a jejich vnímání konečnosti, Vyrovnávání se smrtí u dospělých, Jak truchlí děti a stadia truchlení, práce se smutkem, Tipy na literaturu dle věku a tématu traumatu – ztráta rodiče, sourozence, prarodiče, partnera, kamaráda – práce se smutkem, přijetí koloběhu života, doprovázení a pečování.

 

Možnosti využití knihy v jazykovém vývoji dítěte

ŠÁRKA GRYGAROVÁ

Vývoj řeči dítěte a rozvoj sluchového vnímání jako základ pro správné komunikační schopnosti. Přirozená komunikace rodičů s dětmi.  Přínos práce s knihou pro rozvoj jazykových kompetencí dětí předškolního věku a mladšího školního věku v praxi knihovníka - praktické rady speciální pedagožky Šárky Grygarové.

 

12:45 – 13:30

Workshop 1 – Jóga smíchu s Danielou Hanákovou

13:30 - 14:15

Workshop 2 – Roboherna, VR a stolní hry v knihovně

 

14:35  Zhodnocení a ukončení akce

(14:45 Exkurze v MVK Vsetín pro zájemce)

 

 

 


Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín | Ochrana osobních údajů
Všechna práva vyhrazena
Slavíme 100 let
Prozkoumat knihovnu