Domů > Hledáte ověřené informace? Zkuste rešerše a databáze v knihovně

Hledáte ověřené informace? Zkuste rešerše a databáze v knihovně

Kategorie:

Popis: Ověřené informace získané prostřednictvím databází a rešerší.

Vyhledávání informací již dávno není otázkou hodin a dní strávených v papírových katalozích knihoven. S příchodem internetu se tento proces smrskl na jedno okýnko v oblíbeném vyhledávači (tj. Googlu) a množství výsledků, z nichž se většinou spokojíme s prvními třemi, protože ty další jsou to samé jen v jiném designu. Je to rychlé, je to pohodlné a zcela dostačující, pokud si chceme udělat základní přehled. Při tvorbě odborné práce již nakoukneme hlouběji: odrazíme se od seznamu zdrojů k tématu, konzultujeme, ale často jsme neúspěšní a získané informace jsou nedostačující. A přitom by stačilo pracovat s jinými zdroji a konfrontovat myšlenky prověřených autorit s jinými. Kde tyto jiné zdroje najít? Knihovny mají i v éře internetu několik nástrojů, jimiž se jim daří chytat větší ryby z informačních hlubin. První kroky by měly vést do souborných katalogů, které poskytnou přehled o tom, co již bylo k tématu publikováno. Souborný katalog ČR (skc.nkp.cz) spravuje Národní knihovna a jeho součástí je i článková bibliografická databáze. Dále knihovny nabízejí přístupy do prestižních vědeckých databází. Pro čtenáře jsou tyto přístupy zdarma! Ve vsetínské knihovně můžete využívat Anopress, PressReader, Aspi a Codexis. Pokud se Vám hledat nechce, nebo na to nemáte čas, knihovna nabízí vypracování rešerše, tj. seznamu informačních zdrojů k danému tématu. Cena rešerše je 200,- Kč a je vhodné si ji nechat zpracovat především před začátkem vlastní tvorby. Samotné dokumenty někdy bývají přístupné pouze ve velkých vědeckých knihovnách, díky rešerši o nich však budete vědět a prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby vsetínské knihovny si je můžete objednat. Jak získané informace v práci správně použít se dozvíte na informační lekci „Nebojme se citovat“, lze se domluvit i na soukromé konzultaci s pracovníky studovny. Ve vsetínské knihovně pro Vás předplácíme zdroje, které mohou využívat nejen studenti, ale všichni registrovaní uživatelé knihovny. Stačí se jen informovat u obsluhy.

Anopress

Pro vyhledávání příspěvků z českých médií, jak z denního tisku, tak časopisů, internetu, ale třeba i rozhlasu.

PressReader

umožňuje prohlížení celých novin a časopisů z celého světa vč. ČR. Noviny lze prohlížet

na PC v knihovně, ale i prostřednictvím aplikace zdarma ve vlastním zařízení (mobilní telefon, tablet, počítač ap.) v pohodlí domova.

Aspi a Codexis

poskytují našim čtenářům cenné právnické informace, jako např. zákony, vzory smluv, úplná znění a mnoho dalšího z oblasti práva, o jejich vyhledávání mohou poprosit knihovníka, nebo to vyzkoušet sami z určených PC v knihovně.

Osobnosti Valašska

Nově v nejbližších dnech spustíme webový portál osobností Valašska, tříděný přehledně dle různých kategorií.

jv kj

foto: Pixabay


Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena