Domů > Regionální osobnosti > Josef Stelibský

Informace o osobnostech regionu

Alois Baránek

* 6. 2. 1932, Palanok-Mukačeve - ♰ 30. 12. 2016, Poteč
akademický malíř, keramik, pedagog

Tvůrce valašské kultury, akademický malíř Lojza Baránek, se narodil v Podkarpatské Rusi. Od roku 1934 žil ve Valašských Kloboukách s vyjímkou doby studií a působení na Slovensku. Maturoval na Masarykově reálném gymnáziu ve Vsetíně. V letech 1951–1957 studoval na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě v ateliéru prof. Ladislava Vychodila. Po promoci nastoupil jako výtvarník do Armádního divadla v Martině, později působil jako šéf výpravy Krajového divadla v Nitře. Roku 1960 se vrátil do Valašských Klobouk, vyučoval výtvarnou výchovu na základní škole a poté na gymnáziu. V září 1965 založil na LŠU ve Valašských Kloboukách výtvarný obor, kde začal vyučovat kresbu, malbu a grafiku. Působil zde až do r. 1992 a spolu s Josefem Jeřábkem, který jej přivedl ke keramice, připravili k dalším výtvarným studiím na 160 žáků. Pro Valašské Klobouky také navrhoval propagační grafiku a spolupracoval s ochotnickým divadlem. Mimo výtvarné umění se věnoval i hře na housle, hrál např. v cimbálové muzice Dúbrava. 

 

Ve své volné tvorbě se věnoval malbě, grafice, dekorativní keramice a realizacím v architektuře, v poslední oblasti patří mezi nejznámější: Valašská svatba (sgrafito 1961, obřadní síň Valašské Klobouky), Hudba (keramika 1980, Okresní knihovna Vsetín), Nový život (oblázková mozaika, 1983, smuteční síň Valašské Klobouky), Píseň (keramika, 1988, kulturní dům v Halenkově), Rozlet (oblázková mozaika, 1990, Kulturní dům Klobučan ve Valašských Kloboukách) ad.

V malbě se věnoval technice olejomalby, ke konci života především malbě temperou, kdy tématem mu byla valašská krajina. Z grafických technik si oblíbil linoryt a sám vymyslel a praktikoval barevnou techniku proškrabávaného vosku. Vystavoval na samostatných i kolektivních výstavách, jeho díla jsou zastoupena v řadě sbírek v ČR i zahraničí.    

Byl členem Unie výtvarných umělců ČR, výtvarného spolku Vincích a Sdružení pro rozvoj Soláně. V posledních letech svého života bydlel a pracoval ve svém domě s ateliérem v Poteči. V roce 2007 natočila ČT k jeho životnímu krátký dokument. 

 

Zdroje: Klobucký zpravodaj, 2017, únor, s. 13 | Valašské Klobouky: oficiální web města
Zdroj fotografie: Jiří Ročák, Spolek Vincćh

 


 

Další informace: 

  • Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě: A-Fi. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2010, s. 15.
  • ROČÁK, Jiří. Spolek Vincúch se loučí s akademickým malířem Lojzou Baránkem. Klobucký zpravodaj: měsíčník města Valašské Klobouky. 2017, únor, s 13. Dostupné také zde
  • Pozvánka na vernisáž – Alois Baránek. Valašské Klobouky: oficiální web města [online]. 2016-02-18 [cit. 2017-02-27]. Dostupné zde
  • Výtvarní umělci Zlínského kraje. Zlín: Krajská knihovna Františka Bartoše, 2003. 1 sv. (nestr.) 
  • Výtvarný spolek Vincúch [online]. 2015 [cit. 2017-02-27]. Dostupné zde.
Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena