Domů > Regionální osobnosti > Josef Stelibský

Informace o osobnostech regionu

Otto Levý

* 1. 9. 1895, Sloupnice - ♰ 30. 7. 1966, Valašské Meziříčí
lékař, divadelník, společenský organizátor

Otto Levý se narodil ve Sloupnici. Studoval na gymnáziu ve Valašském Meziříčí a medicínu na Univerzitě Karlově v Praze. Studia přerušila první světová válka, dokončil je až po ní. Po nemocniční praxi si otevřel soukromou ordinaci ve Valašském Meziříčí, avšak za okupace nemohl z kvůli svému židovskému původu vykonávat povolání. Po osvobození léčil už jen sporadicky, zastával poté funkci revizního lékaře a ředitele Okresního ústavu národního zdraví.

Po celý život se věnoval sportu a byl jeho velkým propagátorem. Cvičil v Sokole na nářadí, boxoval a zápasil a v těchto odvětvích rovněž působil jako funkcionář a trenér. Byl první předsedou Sportovního klubu ve Valašském Meziříčí. Mezi jeho zájmy patřila i filatelista a dále byl úspěšným fotoamatérem a kinoamatérem. Hrál a režíroval ochotnické divadlo a napsal řadu divadelních her, z nichž detektivní hru Silný případ hrálo pražské divadlo Akropolis. Zemřel ve Valašském Meziříčí.

 

Zdroj:
Šipinky: časopis pro kulturu a společenský život města Valašského Meziříčí. 1998, č. 12, s. 36-37 příl.

 


 

Další informace:

  • Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě: Ju-Na. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2010, s. 69.

  • KOVÁŘ, František. Jak jsme je znal: MUDr. Ota Levý. Historie. Šipinky: časopis pro kulturu a společenský život města Valašského Meziříčí. 1994, č. 10, s. 8.

  • Levý Otto, Mudr. Šipinky: časopis pro kulturu a společenský život města Valašského Meziříčí. 1998, č. 12, s. 36-37 příl.

  • Slovník osobností kulturního a společenského života Valašska. Valašské Meziříčí: Občanské sdružení Valašské Athény, 2000, s. 95.

Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena