Domů > Regionální osobnosti > Josef Stelibský

Informace o osobnostech regionu

Josef Černocký

* 6. 9. 1854, Vsetín - ♰ 21. 7. 1939, Vsetín
politik

Josef Černocký se narodil ve Vsetíně, ve kterém prožil celý svůj život. V mládí se vyučil řezníkem, roku 1893 byl zvolen starostou Vsetína a byl jím až do roku 1919. Během jeho starostenství došlo k přeměně zapadlého městečka na rozvíjející se průmyslové město, byla zřízena městská elektrárna, postavena nemocnice, dolní škola, nová radnice či vybudován městský vodovod a kanalizace. Jako starosta měl Josef Černocký pověst rozšafného člověka a dobrého hospodáře, dovedl pro město na základě dobře vypracovaných projektů získat potřebné finanční subvence až u císařského dvora. Pro svou budovatelskou aktivitu byl dokonce císařem Františkem Josefem I. vyznamenán zlatým a stříbrným záslužným křížem.

Josef Černocký měl ve svém domě na Horním městě řeznictví a kromě toho vedl zemědělské hospodářství. V jeho domě jej navštívil i tehdejší říšský poslanec T.G. Masaryk a požádal jej o podporu v politickém a osvobozeneckém úsilí při jednáních v říšském parlamentu ve Vídni.

Spolu se svou ženou Rozálií vychoval Josef Černocký čtyři syny, jeho velkou zálibou bylo řezbářství a amatérská výroba nábytku. Aktivně se také účastnil místního společenského a zejména náboženského života (jako člen tzv. katolického konkurenčního výboru, spravujícího majetek katolického kostela). Po první světové válce a odchodu z funkce se stáhl z veřejného života a přenechal řízení města svým nástupcům. Zemřel ve svém rodném městě.

 

Zdroje:
Vsetín: oficiální web města [online]. Dostupné zde.
SNÍŽKOVÁ, Helena. Vzpomínka na Josefa Černockého. Naše Valašsko.2003, č. 89 (17.7.2003), s. 12.
Zdroj fotografie:
Vsetín: oficiální web města [online]. Dostupné zde.

 


 

Další informace o Josefu Černockém:

  • Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě: A-Fi. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2009. s. 65.

  • Osobnosti a slavní rodáci města: Josef Černocký [on-line]. Vsetín: oficiální web města. [cit. 2012-01-24]. Dostupné zde.

  • SNÍŽKOVÁ, Helena. Vzpomínka na Josefa Černockého. Naše Valašsko. 2003, č. 89 (17.7.2003), s. 12.

Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena