Domů > Regionální osobnosti > Josef Stelibský

Informace o osobnostech regionu

Jaromír Václav Daněk

* 19. 4. 1911, Zašová - ♰ 26. 2. 1983, Edmunston
letec, odbojář

Jaromír Václav Daněk se narodil jako druhý z osmi dětí v selské usedlosti na Daňkově kopci v Zašové. Absolvoval učitelský institut, působil jako učitel v Zašové a později na jednotřídce v údolí Kněhyně v místě Na Kozulích. Po absolvování vojenské služby se vrátil jako důstojník v hodnosti podporučíka a pokračoval v kariéře učitele. Při mobilizaci na podzim roku 1938 byl odvelen do pohraničních opevnění na Bruntálsku, po podepsání mnichovské dohody se vrátil v hodnosti poručíka v záloze. Učil v údolí Kněhyně na jednotřídce v Kozulích, ale už od prvých dnů okupace Československa německými vojsky se zapojil do ilegální odbojové činnosti. Po vyzrazení na podzim roku 1939 se s velkými obtížemi dostal do Buzuluku k československé jednotce, odtud byl na vlastní žádost odvelen do Palestiny. Účastnil se bojů v Egyptě, Sýrii a v Libyi při obraně Tobruku, na podzim roku 1943 se přihlásil do formující se československé letecké jednotky ve Velké Británii. Tam byl vybrán do kurzu leteckých navigátorů a odcestoval přes USA do Kanady. Jako letec - navigátor absolvoval 432 operačních hodin při dálkových průzkumných a pátracích letech po německých ponorkách a jako doprovod lodních konvojů. V Kanadě se oženil a po skončení druhé světové války se vrátil i s ženou Laurette do Československa. V hodnosti štábního kapitána působil v Hradci Králové jako instruktor budoucích československých letců - navigátorů. Po únoru 1948 emigroval zpátky do Kanady, kde se s manželkou usadil v městě Edmunston v provincii New Brunswick, a kde také zemřel.

Jaromír Václav Daněk obdržel za odbojovou činnost a bojové zásluhy celou řadu vyznamenání, v roce 1992 byl in memoriam povýšen do hodnosti podplukovníka v.v.

 

Zdroj:
SOBOTKA, Richard. Zašovský rodák Daněk Jaromír - letec a voják druhé světové války. Zašovské noviny. 2010, č. 9, s. 13-14. Dostupné také zde.

 


 

Další informace o Jaromíru V. Daňkovi:

  • Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě: A-Fi. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2009, s. 71.

  • SOBOTKA, Richard. Čas činů, čas obětí. Prostřední Bečva: MO ČSBS, 2004. s. 10-11.

  • SOBOTKA, Richard. Zapomenutý hrdina. Líbeznice: Víkend, 2010. 184 s.

  • SOBOTKA, Richard. Zašovský rodák Daněk Jaromír - letec a voják druhé světové války. Zašovské noviny. 2010, č. 9, s. 13-14. Dostupné také zde.

  • Zašovští vzpomněli rodáka - letce J. V. Daňka. Zašovské noviny. 2010, č. 10, s. 6.

Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena