Domů > Regionální osobnosti > Josef Stelibský

Informace o osobnostech regionu

Jaroslav Pozzi

* 29. 10. 1889, Prusinovice - ♰ 19. 9. 1976, Valašské Meziříčí
botanik

Valašskomeziříčský lékárník a pěstitel jiřin Jaroslav Pozzi, oceňovaný doma i v cizině (Brusel, New York, California) se narodil v Prusinovicích u Holešova. Jeho rod pocházel ze severní Itálie - pradědeček Carlo Pozzi přišel jako Napoleonův voják do Slavkova, dostal se až do Valašského Meziříčí, kde byl vojenský lazaret, a oženil se zde s Marií Táborskou.

Jaroslav Pozzi studoval na gymnáziu a již v té době se věnoval sběru rostlin a zakládání herbářů. Poté vystudoval farmacii na Karlově univerzitě, kde jej nejvíce bavila botanika. S jiřinami přišel do styku v Kateřinkách u Opavy v tamějším sadě ovocnářské školky, další druhy mu doplnil známý pěstitel Karel Pašík a již roku 1936 měl Jaroslav Pozzi první pěstitelský úspěch. Diplomů a ocenění přibývalo a během svého života vypěstoval přes tisíc druhů jiřin. Dával jim rád krajová jména - Děvče z Valašska, Valašské Athény a Valašská kráska. Získal nejvíc mezinárodních ocenění ze všech členů Československé jiřinkářské společnosti. Zemřel ve Valašském Meziříčí.

 

Zdroj:
JANOUŠEK, Jindřich. Vzpomínka na světoznámého pěstitele jiřin PhMr. Jaroslava Pozziho. ZOMV. 1989, s. 55-56.

 


 

Další informace:

  • JANOUŠEK, Jindřich. Vzpomínka na světoznámého pěstitele jiřin PhMr. Jaroslava Pozziho. Zpravodaj Okresního vlastivědného muzea ve Vsetíně. 1989, s. 55-56.

  • Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě: Na-Su. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2011, s. 56.

  • Slovník osobností kulturního a společenského života Valašska. Valašské Meziříčí: Občanské sdružení Valašské Athény, 2000, s. 127.

  • Šipinky: časopis pro kulturu a společenský život města Valašského Meziříčí. 1999, č. 2, s. 50 příl.

Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena