Domů > Regionální osobnosti > Josef Stelibský

Informace o osobnostech regionu

Josef Antek

* 30. 11. 1911, Rajnochovice - ♰ 12. 10. 1991, Praha
akademický sochař, řezbář

Josef Antek se narodil v Rajnochovicích. Ve Valašském Meziříčí absolvoval měšťanskou školu a v letech 1929-32 byl posledním žákem řezbářského oddělení na Státní odborné škole pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí pod vedením sochaře prof. Miloše Bublíka. Ve studiu řezbářství pokračoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Štefana Zálešáka. Následně navštěvoval Akademii výtvarných umění v Praze - ateliér Bohumila Kafky. V roce 1938 studia úspěšně ukončil a obdržel Hlávkovo stipendium na cestu do Itálie. Absolvoval další studijní cesty po Řecku, Turecku a Rakousku.
Vynikající úroveň měly jeho práce ze studijního období (Sedící dívka z roku 1936 je majetkem pražské Národní galerie, absolventská Pomona byla vysoce hodnocena Maxem Švabinským).
Výrazným rysem celé jeho tvorby je lyrický přístup k zobrazované skutečnosti. Ještě v předválečném období vytvořil portréty malíře Františka Ondrúška, básníka Františka Táborského aportrét básnířky M. Z. Mezi jeho významné figurální kompozice patří skupina Rodina. Vytvořil rovněž pamětní desky Bohumila Kafky, bratří Křičků v Kelči, portrét Hanuše Schwaigra, Jana N. Poláška a bustu Leoše Janáčka. Realizoval také díla jiných sochařů (mj. mramorový portrét Emy Destinové podle modelu Bohumila Kafky).
Restauroval renesanční reliéfy Paola della Stely na letohrádku královny Anny v Praze. Řídil snesení kamenných soch z Mostecké věže Karlova mostu. Pracoval na obnově Braunových soch v Kuksu i na portálu Porta coeli v Tišnově či na zhotovení kamenných kopií Platzerových soch na atice paláce Kinských na Staroměstské náměstí. Dohlížel na restaurování sochařských prací ve Valašském Meziříčí. Pracoval pro Národní galerii, pro Pražský hrad, Svaz českých výtvarných umělců a další instituce. Věnoval se také malbě, zachycoval krajinu v Jizerských horách, Prahu nebo Beskydy (Velké Karlovice). Více než půl století usilovně a odpovědně pracoval pro české umění. Zemřel v Praze ve věku nedožitých 80 let.

 

Zdroj:
DEMEL, Jiří. Sochař Jožka Antek. Zpravodaj Okresního vlastivědného muzea Vsetín. 1991, s. 63-64.
Zdroj fotografie: Okres Vsetín: Rožnovsko, Valašskomeziříčsko, Vsetínsko. 2002, s. 603.

 


 

Další informace:

  • DEMEL, Jiří. Sochař Jožka Antek. Zpravodaj Okresního vlastivědného muzea Vsetín. 1991, s. 63-64.

  • Jožka Antek. Informační zpravodaj města Valašské Meziříčí. 1986, č. 11, s. 27-28.

  • Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě: A-Fi. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2009, s. 7.

  • Okres Vsetín: Rožnovsko, Valašskomeziříčsko, Vsetínsko. 1. vyd. Valašské Meziříčí: Hvězdárna; Vsetín: Okresní úřad; Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 2002, s. 603.

  • Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-1997: D. I., A - Č. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 1998, s. 46.

  • Slovník osobností kulturního a společenského života Valašska. Valašské Meziříčí: Občanské sdružení Valašské Athény, 2000, s. 6.

Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena