Domů > Regionální osobnosti > Josef Stelibský

Informace o osobnostech regionu

Stanislav Indruch

* 6. 10. 1899, Nový Jičín - ♰ 2. 2. 1974, Valašské Meziříčí
sportovec, grafik, odbojář

Stanislav Indruch se narodil v Novém Jičíně v rodině krejčovského mistra Johana Indrucha jako čtvrtý ze čtyř synů, avšak otec mu zemřel ještě před narozením. Matka Anastázie Indruchová (roz. Fabiánová) se poté s dětmi přestěhovala do Valašského Meziříčí, kde Stanislav navštěvoval základní školu a vyučil se sazečem písma. Kromě toho, že byl talentovaným grafikem, vynikal i v tělocviku, a proto vstoupil do Sokola Valašské Meziříčí. V sedmnácti letech byl povolán na vojnu a bojoval v 1. světové válce na italské frontě. Byl raněn, po vyléčení těsně před koncem války dezertoval a po ustanovení ČSR byl dobrovolným členem Masarykovy setniny, která se účastnila obsazování německých měst na Frýdecku a Novojičínsku. V době nacistické okupace byl jako účastník sokolského odboje zatčen a vězněn až do konce války v Brně, v polské Wroclawi a v německém Zwikau. Po válce chtěl s přáteli obnovit provoz meziříčské tiskárny, ale ta byla znárodněna. Až do odchodu do invalidního důchodu pracoval v řadě dělnických profesí. Zemřel ve Valašském Meziříčí.

 

Vrcholem Indruchovy sportovní kariéry byla účast na olympijských hrách v závodě družstev ve sportovní gymnastice - zúčastnil se VII. OH 1920 v Antverpách (4. místo v soutěži družstev) a VIII. OH 1924 v Paříži, kde pro zranění nedokončil nadějně rozběhnutou soutěž družstev. Činnosti v Sokole se věnoval i po ukončení závodní kariéry.

 

Zdroje:
Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě: Fi-Ju. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2010. s. 84.
KRAMÁŘ, Josef a Pavel DORČÁK. Sto let od narození Stanislava Indrucha. Historie. Šipinky: časopis pro kulturu a společenský život města Valašského Meziříčí. 1999, č. 10, s. 11-12.

 


 

Další informace:

  • Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě: Fi-Ju. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2010. s. 84.

  • KRAMÁŘ, Josef. Stanislav Indruch - sokol, olympionik a vězeň. Osobnosti. ZVUK. 2005, léto, s. 19-25.

  • KRAMÁŘ, Josef a Pavel DORČÁK. Sto let od narození Stanislava Indrucha. Historie. Šipinky: časopis pro kulturu a společenský život města Valašského Meziříčí. 1999, č. 10, s. 11-12.

  • Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Stanislav Indruch [online]. c2012 [cit. 2013-04-17]. Dostupné zde.

Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena