Domů > Jitka Skotnicová – koláže z fotografií a ilustrací časopisu Světozor

Jitka Skotnicová – koláže z fotografií a ilustrací časopisu Světozor

Datum konání: 02. 09. 2019 - 31. 10. 2019

Místo: Chodba / schodiště knihovny na Dolním náměstí

Kategorie: Výstavy

Popis: výstava na schodišti knihovny

Výstava na schodišti knihovny:

Jitka Skotnicová – koláže z fotografií a ilustrací časopisu Světozor.

Světozor (koláže)

Jitka Skotnicová

 

S časopisem Světozor jsem se poprvé setkala před mnoha lety na kurzech festivalu Loutkářská Chrudim. Zaujala mě různá vyobrazení, a později i reklamy. Ty jsou zajímavé dobovými pro současnost neobvyklými texty. Například: Prostřednictví manželských sňatků, úspěšné pro pány a dámy všech stavů, pod přísnou mlčelivostí. Stanovy po zaslání 30 kr. franco rozesílá Mezinárodní ústav k sprostředkování manželských sňatků.

V reklamě na Radhoštské thé universalní jakož i Rožnovské celtličky mechové je mnohé Veřejné díkůvzdáníVelectěný pane lékárníku! Byl jsem sklíčen mnoholetou chorobou žaludeční tak, že až zoufalé myšlénky se mne zmocňovaly. Nic nepomohla rada lékařů, aniž rozličné tinktury a balsámy. Myslil jsem, že se už víckrát neuzdravím! Tu však jsem počínal užívati z Vaší lékárny radhošťské thé, a ejhle! jako zázračnou mocí cítím se den ode dne zdravějším a doufám pevně, že svou nemoc úplně pozbudu. Posvátný Radhošť jest to, který ve svém lůně léčivé bylinky chová! …

Materiál na koláže čerpám ze svázaných ročníků osmdesátých let devatenáctého století. Vystřiženým postavám i místům nabízím jiné příběhy. Výsledné práce mohou vyprávět, pobídnout k zamyšlení, ponouknout zvednout hlavu cestou městem. Při četbě níže uvedené básně Josefa Hory ze sbírky Zápisky z nemoci mi vytanula v mysli určitá koláž.

 

Ta města však jim samým ponech,

ať plodí dál své ruiny!

Člověk tam kráčel v milionech

jak natažené hodiny.

 

Nákaza slov a gest tam vládne

a uniformovaný lid

lítosti necítí tam žádné,

že zakázali mu zde snít.

 

Pro příznivce faktů (z Wikipedie):

Světozor – světová kronika současná slovem i obrazem, časopis pro zábavu i poučení.

První číslo Světozoru vyšlo 1. března 1834, kdy jej po vzoru britských penny papers (resp. německých pfennigmagazínů) založil Pavel Josef Šafařík. Cílem tohoto časopisu byla snaha pobavit čtenáře různými zajímavostmi, nesetkal se však se zájmem odběratelů a po dvou letech zanikl. Vycházel každou sobotu a celkem bylo vydáno 52 čísel.

V roce 1867 jej obnovil František Skrejšovský. Jako týdeník začal od 13. července 1867 vycházet každý pátek. Od roku 1899 časopis získalo Nakladatelství J. Otto, ve kterém časopis vycházel přes 30 let. Ve 30. letech 20. století toto periodikum vydával pokrokový novinář Pavel Altschul. Ten přetransformoval zábavný list na týdeník věnovaný sociálním reportážím z období velké hospodářské krize a zprávám o nástupu nacismu v Německu i o moskevských stalinských procesech.


Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena