Je březen měsíc čtenářů – knihovna čte v institucích a oceňuje věrné čtenáře
Březen měsíc čtenářů je kampaň na podporu čtení a knih. V tento svátek knihovny připomínají, že lidé díky čtení podporují rozvoj svého vzdělání a kulturního rozhledu. Tématem měsíce března ve vsetínské knihovně je také mediální gramotnost v praxi s podtitulem „Jak se neztratit v (dez)informacích“.
Týden čtení:
V týdnu od 6. do 10. března četli zaměstnanci knihovny různým skupinám posluchačů na různých místech a také v institucích – v nemocnici, v domovech pro seniory, s programem i ve stacionářích pro mentálně postižené. A co se četlo? Tatiana Kejvalová: Směju se a (ne)pláču a Šílené broskve, Ivona Březinová: Taneční v noční košili, Kolektiv autorů: Povídky, které pomáhají, Halina Pawlowská: Užívej života!, René Melichar: Proč mají ženy vždycky pravdu, Jan Hrušínský: Vážně jste to nečetli? Josef Ulrych: Hokejisté a králíci, Amálie Kutinová: Gabra a Málinka, Miroslav Holub: Valaši sa smějú, Marta Kučíková: Italské dvojhubky, Helena Mičkalová: Co sa Karlovjanom stalo aj nestalo.
„Tradičně máme bohatý program i pro školy a školky. Letos si knihovnice připravily scénické čtení na motivy pohádky Miloše Macourka Barborka a cucavé bonbóny a na motivy knih Petra Horáčka. Forma scénického zpracování knižních předloh slaví u dětí velký úspěch“, doplnila ředitelka vsetínské knihovny Daniela Divínová.
NEJ čtenář:
Knihovna ve čtvrtek 9. března ocenila své věrné čtenáře, letos s podtitulem „návrat do knihoven“. Jednalo se tedy o „aktivní čtenáře“, kteří knihovnu často navštěvují, ale také mohou i jinak podporovat její činnost. Sedmi oceněným čtenářům a čtenářkám za to knihovna poděkovala a předala drobné dárky. Milým zpestřením byly úvodní medailonky ke každému čtenáři, zasazené do názvů knih, které si půjčují.
NEJ čtenářem se stal Jan Hajzler, který je nejen pravidelným a častým návštěvníkem a čtenářem, ale také dobrovolníkem a podporovatelem knihovny. Je dlouholetým studentem, skoro až matadorem Virtuální univerzity 3. věku a navštěvuje i jiné vzdělávací akce. Další jeho aktivitou a snad i vášní jsou turistické vycházky, kdy se každé úterý vydává se skupinou čítající dnes už téměř 40 turistů na výpravy valašskou přírodou vždy s nějakým zajímavým cílem.
„Vsetínskou knihovnu s manželkou navštěvujeme od sedmdesátých let minulého století. Knihy jsme si tehdy půjčovali v pobočce knihovny na Ohradě. Od té doby jsme stále věrnými čtenáři.
Nyní pro mne není knihovna pouze místem, kde si jen půjčuji knihy. Nabízí velké množství aktivit, kterých se rád účastním. Pravidelně navštěvuji virtuální univerzitu 3. věku, kde jsem již absolvoval 29 kurzů a dále pokračuji. Ve spolupráci s MVK již řadu let též připravuji a realizuji celoročně hojně navštěvované turistické vycházky pro seniory. Zajímají mne i besedy pro veřejnost. A co si nejvíce půjčuji? Líbí se mi historické romány. Zaujala mne sedmidílná Husitská epopej od Vlastimila Vondrušky. Od Kena Folletta pak trilogie Století a trilogie Pilíře země. Nyní postupně čtu všech devět dostupných historických románů od Edwarda Rutherfurda, které vždy popisují poutavě ve velkém časovém rozpětí historii významných evropských měst, případně států. Jsem teď u osmé “položky” – Londýn“, přiblížil svůj vztah ke knihovně Jan Hajzler.
kj