Jaký byl férový piknik na Dolním náměstí?
Vsetínská knihovna se v sobotu 13. května připojila k férovému pikniku na Dolním náměstí. Ve stanu knihovny bylo k ochutnání a ke snídani mnoho slaných a sladkých dobrot, které pro návštěvníky připravily vsetínské knihovnice. Jednalo se hlavně o pomazánky, pečivo a domácí moučníky připravené z fairtradových surovin.
Tradičně účastníci přivítali možnost zakoupit si vyřazené knihy z knihovny a nebo využít zábavné programy v podobě deskových her pro menší i starší hráče, včetně ukázky didaktických pomůcek a bosého taktilního chodníčku.
Knihovna si osadila také svůj truhlík vedle Turistického informačního centra Vsetín ve svých barvách – červená, modrá a bílá.
Moc jsme si to s vámi užili, děkujeme a zase příští rok!
kj
Více informací o partnerské akce v tiskové zprávě Ivy Koutné:
Na Vsetíně se užili férový piknik na podporu pěstitelů
V sobotu 13. května se na Vsetíně, který je od září 2011 Fairtradovým městem, konala již podvanácté Férová snídaně. Na Dolním náměstí navštívilo na 270 lidí společnou snídaní z fairtradových a lokálních surovin a dali tak najevo zájem o životy lidí, kteří pěstují naše potraviny. Tento komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě uspořádali dobrovolníci na 159 místech České republiky.
Vsetínský piknik připravila LÍSKA pod záštitou starosty města pana Jiřího Čunka, s organizační podporou odboru školství a kultury Městského úřadu Vsetín a Domu kultury Vsetín. Programem pro děti i dospělé, ochutnávkou moučníků a pomazánek se k pikniku připojila Masarykova veřejná knihovna, ALCEDO – středisko volného času, žáci vsetínských fairtradových škol KOSTKA, Ohrada a Sychrov. Na místě byly k zakoupení fairtradové výrobky. Férová kavárna Lísky nabídla kávu, čaj i horkou čokoládu.
Férová snídaně je hlavní akcí 12. ročníku Vsetínských dnů pro fair trade. Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade, který je věnován spravedlivému obchodu. Pěstitelé ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky si mohou vlastní prací vydělat na důstojný život a za své plodiny dostávají odpovídající odměnu. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.
Pěstitelé musí kromě dlouhodobě nízkých výkupních a z toho plynoucí chudoby čelit také dopadům klimatické změny. Ty popisuje kolumbijská pěstitelka kávy Luz Marina Reigoza z družstva COOAGRONEVADA: “Zima u nás už nepřichází jako dříve, počasí je nepředvídatelné. Někdy vůbec neprší, jindy zase dlouho nepřichází zima. Má to na nás dopady, ovlivňuje to sklizeň kávy.”
Fairtradové výrobky jsou stále dostupnější. V roce 2021 se u nás prodalo o téměř dvě třetiny více fairtradového kakaa oproti předchozímu roku. Fairtradový příplatek za zboží prodané v ČR, tedy peníze navíc, které pěstitelé vynakládají na rozvoj komunit a zlepšení efektivity pěstování, vzrostl o více než o třetinu na 37 milionů Kč. „Rostoucí prodeje znamenají větší podporu pro pěstitele,” vysvětluje Lubomír Kadaně, ředitel Fairtrade Česko a Slovensko
Další informace o akci naleznete na www.ferovasnidane.cz a www.fairtrade.cz.
Tisková zpráva a fotogalerie také na stránkách města Vsetín