Domů > Japonský den v knihovně

Japonský den v knihovně

Kategorie:

Popis: Vsetínská knihovna uspořádala ve spolupráci s firmou INDET SAFETY SYSTEMS a.s. japonský den v knihovně. Ve čtvrtek 22. března se tak mohli návštěvníci seznámit s japonskou kulturou, zvyky, tradicemi i s typickými japonskými komiksy.

Den začal dopoledne přednáškou pro žáky 7. tříd vsetínských základních škol s názvem Manga a anime. Mgr. Katarína Kissová, odbornice na japonštinu, milovnice Japonska a fanynka japonského komiksu, představila dětem mangu, což v japonštině znamená komiks. Seznámila s různými sériemi mangy, z nichž mnohé (v současnosti cca 40) najdete i ve vsetínské knihovně (např. Death Note, Naruto, Útok titánů, Fullmetal alchemist ad.) V Japonsku čtou komiksy všichni napříč generacemi, jedná se o jeden z nejoblíbenějších žánrů a velký fenomén. Atraktivitu manze v naší kultuře dodává i pro nás neobvyklý způsob čtení opačným směrem zprava doleva. Přednášející přiblížila historii mangy, která sahá až do 20. let minulého století. Účastníkům představil své oblíbené komiksy i pan Shinya Moriyoshi z firmy INDET SAFETY SYSTEMS a.s. Žáky tato přednáška velmi zaujala i proto, že mnohé ze zmiňovaných komiksových hrdinů znají z filmového zpracování – anime.

Japonský den dále pokračoval odpolední besedou pro veřejnost s názvem Svátky a festivaly Japonska. Přítomní se mohli seznámit s množstvím slavnostních událostí, které Japonce doprovází po celý rok, např. Den dospělosti, Den hor, Den moře, Den úcty ke starším, oslava císařových narozenin atd. Pro mnohé byly překvapivé i zvyky při svatebních či pohřebních obřadech. V porovnání s našimi zvyky jde o zcela jinou kulturu, mnohé poznatky byly pro přítomné velmi zajímavé. Besedu svými komentáři a postřehy z vlastního života doplňoval pan Shinya Moriyoshi. Pro podtržení atmosféry se podával japonský zelený čaj a japonské pochutiny nezvyklých chutí (např. rýžové chipsy).

Japonský den ještě v Masarykově veřejné knihovně Vsetín doznívá v podobě výstavy, kterou je možné zhlédnout na chodbě na Dolním náměstí u centrální půjčovny (2. patro). Představuje střípky z japonského života a má podtitul „Japonsko trochu jinak“. Návštěvníci se mohou seznámit i s vystavenými knihami od japonských autorů, či s literaturou pojednávající o Japonsku ve výstavce knih v centrální půjčovně.

Na japonské dny navážeme i v létě, kdy se během letních prázdnin (úterý 7. srpna) uskuteční japonský den i s ochutnávkou specialit a výtvarným workshopem pro veřejnost.

“Jsme velmi rádi za spolupráci se vsetínskou knihovnou a především za to, že můžeme přispět ke zvýšení povědomí o japonské kultuře mezi vsetínskou veřejností“ uvedla Ing. Lenka Ondruchová, zástupkyně partnera akce, firmy INDET SAFETY SYSTEMS a.s.


Doplňující fotografie

Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena