Domů > Vsetín má nově pasované rytíře a rytířky řádu čtenářského

Vsetín má nově pasované rytíře a rytířky řádu čtenářského

Kategorie: Čtení, Pro školy

Popis: Již třináctý ročník Pasování prvňáčků uspořádala ve čtvrtek 1. března v kině Vatra Masarykova veřejná knihovna Vsetín ve spolupráci s městem Vsetín a za podpory Domu kultury Vsetín.

Ani silný mráz, ani chřipková epidemie neodradily vsetínské prvňáčky od pasování do řádu čtenářského. Ocitli se tak během čtvrtečního dopoledne ve světě pohádkových víl a užili si odměnu za to, že se během prvního školního půl roku naučili číst. Bylo pasováno 302 dětí ze 16 tříd ze 7 vsetínských základních škol.

V rámci slavnostního pasování na rytíře a rytířky děti dostaly od vsetínských knihovnic pasovací glejt, sladkosti a poukaz na roční registraci v knihovně. Děti měly za úkol přečíst z písmenek slovo a dokázat tak, že číst už opravdu umí a že do knihovny právem patří. „Od dnešního dne jste pasováni na čtenáře a my se na vás v dětských knihovnách na Dolním náměstí, v Rokytnici a v Luhu i s rodiči moc těšíme,“ přivítala malé čtenáře Helena Gajdušková, ředitelka vsetínské knihovny jako Knihomíra I.

Děti přišla pozdravit také místostarostka města Vsetín Simona Hlaváčová jako urozená paní Simona ze Vsetínského království: „Na začátku školního roku jsem vám přinesla ukázat tento rytířský meč a řekli jsme si, že až se uvidíme za půl roku, tak už budete umět číst a psát. To jste dnes prokázali, a za to bych chtěla poděkovat vašim učitelkám a vás pochválit. Je mi ctí pasovat vás na rytíře a rytířky Řádu čtenářského.

Během pasovacího ceremoniálu se dětí ujímaly princezny z „dětských biblioték“ – princezna Romana z Luhu, princezna Lenka z Rokytnice a princezny Ludmila a Pavlína z Dolního náměstí.

Při Pasování prvňáčků průvodkyně víla Lucie zjistila, že mezi nejoblíbenější knižní hrdiny patří u holek víly a u kluků vede Harry Potter.

Příjemná třešinka na dortu pro všechny přítomné přišla v podobě scénického čtení. Pohádky Miloše Macourka – O žluté bundě s pokaženým zipem a Zuzanka a písmenka ožily v podání herců Davida Vackeho a Jiřího Hejcmana.

Srdečné pozvání do knihovny patří dětem i jejich rodičům.

Svůj moment pasování si každé z dětí naplno užilo. Poděkování patří také zástupcům vsetínských základních škol a třídním učitelkám, které své prvňáčky do kina přivedly.

Masarykova veřejná knihovna dlouhodobě usiluje o to, aby děti více četly, proto kromě pestré nabídky knih, jsou pro ně připraveny i společenské hry a další zajímavý program. Jen v loňském roce uspořádala speciálně pro děti a mládež vsetínská knihovna téměř 485 akcí.


Doplňující fotografie

Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena