Domů > Stoletý čtenář Bohumír Kočí

Stoletý čtenář Bohumír Kočí

Kategorie:

Popis: Rozhovor s pamětníkem - 100 let od vydání prvního knihovního zákona...

V letošním roce 2019 se opakovaně vracíme k tomu, že si připomínáme pro knihovny významné výročí 100 let od vydání prvního knihovního zákona, zákona o veřejných knihovnách obecních, ze dne 22. července 1919. V řadě měst a obcí fungovala knihovna již před rokem 1919. Byly to knihovny především spolkové, které v řadě případů působily de facto jako knihovny veřejné ještě před vydáním vlastního zákona. Nicméně právě vydání zákona tuto proměnu dovršilo. Zřízení knihovny za účelem „doplnění a prohloubení vzdělanosti všech vrstev obyvatelstva“ bylo pro obce povinností.

I toto výročí nás inspirovalo k rozhovoru s naším pravidelným čtenářem panem Bohumírem Kočím, který letos oslavil stejné jubileum, jako výše jmenovaný zákon.

Pan Bohumír Kočí se narodil v srpnu 1919, letos tedy oslavil 100 let. Jeho věk by mu však hádal málokdo. Knihovna (dříve čítárna a dnes především Turistické informační centrum Vsetín), je pro něj (za každého počasí), pravidelnou zastávkou při cestě autobusem na zahrádku. Pan Kočí je od malička vášnivým čtenářem. Nejraději čte knihy historické a válečné. Díky novinám a časopisům má skvělý všeobecný přehled a ví, co se děje. Také využívá nabídku technických časopisů knihovny, neboť svou profesí byl celý život konstruktérem a stále se o danou oblast zajímá. V současnoti jej limituje zrak, proto oceňuje půjčování brýlí. Také mu přestává sloužit sluch a knihovna s TIC je jedním z mála míst, kde to vědí a jsou na to připraveni. Bohumír Kočí navštěvoval knihovny od útlého věku, jak ve městech, kde dlouhá léta žil a pracoval - Opava, Hranice na Moravě, tak ve Vsetíně. Oceňuje vývoj těchto institucí k lepšímu. Bez náznaku ironie prohlašuje, že jsou to nejlepší místa na světě a smeká před personálem, který mu pomáhá překonávat samotu, jíž trpí poté, co přežil své sourozence a kamarády. Recept na dlouhověkost? Pohyb (3x denně cvičí - dlouholetý Sokol, jóga), zahrádka, křížovky a pohled na paní Turpišovou (pracovnici infocentra) :)


Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena