Domů > Ohlédnutí za vsetínskou Nocí literatury

Ohlédnutí za vsetínskou Nocí literatury

Kategorie: Čtení

Popis: Vsetínská knihovna pořádala Noc literatury již posedmé, pravidelně se k výzvě Českých center připojuje od roku 2013.

 

Za tu dobu se s literárním texty prošlo mnoha zajímavými místy ve Vsetíně: Židovským hřbitovem, patologií, hasičskou zbrojnicí, městským parkem u poledníku, policejní stanicí, farní zahradou, vlakovým nádražím, podzemní garáží, zámeckou věží, katolickým kostelem, terasou městských lázní a dalšími. Svou účastí podpořilo tento projekt mnoho osobností kulturního i společenského života – hudebníci, herci.
Letos oslovila Masarykova veřejná knihovna Vsetín ke spolupráci Masarykovo gymnázium, Střední zdravotnickou školu a Vyšší odbornou školu zdravotnickou Vsetín. Četli studenti i pedagogové.
Noc literatury je kulturní událostí, která nabízí široké veřejnosti příležitost seznámit se netradičním způsobem s tvorbou současných evropských spisovatelů. Za dobu svého konání tak Noc literatury představila stále rostoucímu publiku mnoho desítek titulů evropské literatury. V letošním roce se jednalo o texty autorů z Irska, Maďarska, Německa, Belgie a Slovenska. Mnozí z nich získali za svou práci prestižní ocenění ve svých zemích.
Ukázky z knih:
Támás Jónás (Maďarsko) - Tatitatitati (četla Dagmar Pavloušková)
Daniel Majling (Slovesko) – Ruzká klazika (četl Andrej Vaculík v originále)
John Banville (Irsko) - Zkrotit vlka (četl Miroslav Urubek)
Griet Op de Becková (Belgie) - To nejlepší, co máme (četli: Barbora Zvěřinová, Laura Doanová, Daniel Hrabovský)
Martin Becker (Německo) – Pochodová hudba (četl Martin Metelka)
Program byl obohacen dalšími ukázkami:
Yuval Noah Harari (Izrael) – Homo Deus (četl Jonáš Divín)
Petr Šabach (Česko) – Babičky (četl Šimon Kovář)

Ukázky zazněly v prostorách střední zdravotnické školy (kotelna, učebna ošetřovatelství, půda), v historické budově se sgrafity Jana Kobzáně na Dolním náměstí a v bistru Na Pančavě. O hudební doprovod se postarala studentská kapela Bulletproof Puppets.

Noc literatury – Májové čtení proběhla za podpory Českých center a evropských kulturních institutů a ambasád a ukázky zpracovalo nakladatelství Labyrint. Další partneři: Masarykovo gymnázium, Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Vsetín, bistro Na Pančavě, Fair Oaks Management.
Finančně podpořilo MK ČR a ZK.

kj


Doplňující fotografie

Video

Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena