Domů > Deskovky a knihovna 100Xjinak - zhodnocení semináře pro knihovny

Deskovky a knihovna 100Xjinak - zhodnocení semináře pro knihovny

Kategorie: Vzdělávání

Popis: Ve dnech 7. a 8. listopadu 2018 se v Masarykově veřejné knihovně Vsetín uskutečnil odborný seminář pro pracovníky knihoven s názvem Deskovky a knihovna 100Xjinak.

Na 40 knihovnic a knihovníků z celé České republiky přišlo načerpat zkušenosti a získat informace v souvislosti s „tahákem“ posledních let v knihovnách – deskové a společenské hry.

Deskové a společenské hry jsou fenoménem, který v posledních letech našel své pevné místo i v knihovnách. Hraní podporuje rozvoj fyzických i psychických schopností, logiku, myšlení, sociální dovednosti, mají vzdělávací potenciál. Společné hraní her posiluje komunitní a mezigenerační rozměr. Knihovna je zajímavým místem i pro další typy her: únikovky, larpy a další. Některé jsou rozšířené, o některých víme jen málo, ale chtěli bychom je v knihovnách zrealizovat.

Seminář „Deskovky a knihovna 100Xjinak“ se zaměřil na „hry“ v knihovnách z různých úhlů pohledu: deskové hry (pravidla půjčování, „špeky“ – na co si dát pozor, novinky, trendy, události, setkání, klání v knihovnách spojené s hraním her – noci her, hráčská doupata…), vzdělávací hry, hry z pohledu uživatelských skupin (děti a mládež, dospělí, senioři, rodiny – komunitní a mezigenerační rozměr).

Úvodní příspěvek přednesla ředitelka vsetínské knihovny Helena Gajdušková. Ve své prezentaci se zabývala otázkou, proč deskové hry v knihovnách nabízet a našla mnoho pozitivních odpovědí. Jedním z hlavních řečníků byl psycholog Marek Herman, který poskytl „ochutnávku zdravého rozumu“. Přiblížil různé aspekty výchovy, komunikačních problémů v rodinách a s odvoláním na historické situace a souvislosti se zaměřil na současné trendy v rodičovství a vzdělávání. Následující příspěvky již významně rezonovaly s knihovnickou praxí. Jana Vaculíková z MVK Vsetín provedla „miniprůzkum“ z oblasti „knihovny a knihovní řád“. Zabývala se akvizicí, zpracováním, půjčováním, vracením her. Odkázala také na Jiřího Krišpina a Markétu Poživilovou, kteří se tématu více věnují. Na Janu Vaculíkovou navázal Bedřich Pišťák z MVK Vsetín s příspěvkem Katalogizace společenských her – Jak se rodí záznam. Během semináře dále zazněla dobrá praxe z knihoven: Markéta Karpecká představila „deskománii v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Míla Linc z Městské knihovny v Praze prozradil, jak „uniknout do knihovny“ tedy „únikovky v knihovně“. Dobrou praxi z Třince předala Simona Kubišová a zkušenosti ze vsetínské knihovny s „deskovkami“ Jana Vaculíková. Projekt oživlého modelářství iiiland a dalšího možného přístupu k hrám představil Pavel Svoboda. Před závěrečným zhodnocením si ještě přítomní mohli vyzkoušet a zahrát nejrůznější hry. Odborný komentář a lektorské vedení zajistil Daniel Kovarik z Mindoku.

Účastníci hodnotili seminář velmi pozitivně, vyplněné dotazníky jsou k nahlédnutí u organizátora v MVK Vsetín.

Akce proběhla za finanční podpory MK ČR a SKIP ČR – region 09.


Doplňující fotografie

Copyright © 2008-17 Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Všechna práva vyhrazena