Katalogy

Čteme a doporučujeme

Prosím, vyberte kategoriiNejnovější doporučení

Brunt, Carol Rifka: Řekni vlkům, že jsem doma

Řekni vlkům, že jsem doma

Kniha Řekni vlkům, že jsem doma se stala americkým objevem roku 2012. Knihu napsala Carol Rifka Bruntová, je to její debut a je to půvabný, smutný a dojemný příběh. Nevyléčitelná nemoc, smrt blízkého člověka, přátelství, láska, hledání sebe sama, sebeobětování, nesplněné sny. To všechno v knize najdete. A také – jak je důležité vědět, co je důležité. Zvláštní příběh dvou dospívajících sester – June a Grety, komplikují jejich vztahy ke strýci Finnovi, ke kterému má blízko zejména June. Že by Greta na jejich blízkost žárlila? A co když se zjistí, že jejich strýc má AIDS a skrývá před nimi svého životního přítele Tobyho? Jak se v tomto emocionálním labyrintu mají dospívající děvčata zorientovat? Co všechno mohou rodičům říci – a co je naprosto nesdělitelné a musí zůstat tajemstvím? Kniha není jen o AIDS. Je taky o umírání. O způsobu, jak najít společnou řeč se členy své rodiny, i když se to třeba zdá těžké. June je sice teprve čtrnáct a občas je trochu naivní, ale i tak to je knížka jak pro teenagery, tak pro dospělé, kteří asi víc dokáží nahlédnout pod povrch a vžít se třeba do situace Juniných rodičů, zvláště její matky, Finnovy sestry…..

doporučuje Helena Gajdušková, která knihu přečetla opravdu jedním dechem

Filan, Boris: Klimtův polibek

Klimtův polibek

Kniha o mladíkovi Adamovi a jeho osudové lásce Silvii, ale i o přátelství, o basketbale, o prvních kontaktech se Západem, o skvělé atmosféře šedesátých let a krásných časech mládí. Zároveň je v ní nenásilně, ale pravdivě vykreslena realita tehdejší doby. Kniha je lyrická a autorův styl vyprávění a jeho hra se slovy mě okouzlila. Po tomto románu jsem sáhla i ze zvědavosti, neboť autor je i textařem skupiny Elán.

doporučuje Věra Pelcová

Berman, Sabina: Žena, která se ponořila do srdce světa

Žena, která se ponořila do srdce světa

Hlavními hrdinkami jsou dvě ženy - krásná Isabelle, majitelka rodinného podniku na zpracování tuňáků a její neteř Karen, o které Isabelle do příjezdu do Mexika neměla ani tušení. Karen je zanedbaná, polodivoká, neumí mluvit a je autistka. Její teta Isabelle v tom však nevidí žádný problém, autismus nebere jako nemoc, ale pouze jako odlišnost a možná i výzvu. 

doporučuje Zdenka Haplová

Knappe, Siegfried - Brusaw, Charles T.: Voják

Voják

Životem napsané dobrodružství si vždy rád přečtu. Doporučuji všem, kterým se líbí autobiografické vyprávění vojáků ... vyprávění od německého důstojníka, který popisuje svoji rodinu, léta cvičení a válku, útok na Sovětský svaz. A ač musel být autor svědkem válečných krutostí, v knize se o nich nedočtete. Velice lidsky napsaná kniha o kruté válce.

doporučuje Martin Kubík

Eco, Umberto: Skeptikové a těšitelé

Skeptikové a těšitelé

Sbírka esejů vyšla v roce 1965 a do češtiny byla poprvé přeložena až v roce 1995. Po svém vydání vzbudila značný rozruch svým tématem zabývajícím se porovnáním současného stavu kultury, která se čím dál více vyznačuje masovostí, s kulturou, která tomuto stavu předcházela. Autor se snaží definovat co je vlastně masovou kulturou, uvádí rozdělení na masscult a midcult a na vysokou kulturu (která je vlastně jedinou pravou kulturou); masscult je kultura pro masy, která nemá žádnou hodnotu (ale na nic si nehraje), midcult je určen pro střední vrstvy, přičemž je zároveň konzumní záležitostí a pokusem o umění. Eco dokáže být dráždivý k úvahám a i když jsou některé příklady poplatné době vzniku díla, je kniha stále aktuální.

doporučuje Michal Kovář

Vondruška, Vlastimil: Přemyslovská epopej - Velký král Přemysl I. Otakar

Přemyslovská epopej - Velký král Přemysl I. Otakar

První část čtyřdílné románové fresky Přemyslovská epopej o životě posledních přemyslovských králů. Historická sága začíná v českém knížectví, rozvráceném rodovými spory, v němž se vlády ujímá mladý Přemysl Otakar I. Postupně upevňuje moc, získává zahraniční spojence a za pomoc císaři získává královskou korunu. Dostane se do sporu s církví, je dán pražským biskupem do klatby, ale dosáhne smíru s církví a vojensky vpadne do rakouských zemí. Jeho politické úspěchy otevírají cestu českému království mezi evropské velmoci 13. století. Čtivý a napínavý příběh nutí hned do dalších dílů: Jednooký král o Václavu I., Král rytíř o Přemyslu Otakaru II. a Král básník o Václavu II.

doporučuje Antonín Kovář 

Vaughan, Brian K.: Sága

Sága

První díl stejnojmenné komiksové série na pomezí sci-fi a fantazy dlouho nepřešlapuje a zostra vtáhne čtenáře do děje. Setkáváme se s Markem a Alanou, kteří jsou, stejně Romeo a Julie, milenci z opačných stran barikády. Mnohem více je rozděluje, než spojuje, jsou příslušníci rozdílných ras, které bojují ve vleklé válce, mají rozdílné povahy a výchovu. Když se zamilují a společně dezertují, nemilosrdně je pronásledují obě strany konfliktu. Ovšem na rozdíl od shakespearovských postav, Marko a Alana o své životy bojují, a to ne jen obrazně, ale doslovně – se zbraní v ruce. A jakby taky ne, vždyť nejde jen o jejich osud, ale především o osud jejich novorozeného dítěte… no a nakonec i o osud celého vesmíru… Ani 2. díl nezklamal, už aby vyšla Sága 3!

doporučuje Jana Vaculíková

Oksanen, Sofi: Očista

Očista

Dramatický příběh dvou generací žen nás zavede nejprve do Estonska 40. let minulého století, kdy byla země okupována Sovětským svazem. Aliide Truuová ukryje před mafiánským pasákem dívku Zaru, která se jednoho dne zjevila v zuboženém stavu na dvoře jejího stavení. Dívčina přítomnost v domě vyvolá ve staré ženě palčivé vzpomínky na mučení a znásilnění za předešlé éry. Ani Zara však není bez nepříjemných vzpomínek. Přestože ani jedna z žen nehraje úplně otevřenou hru a jediný, kdo vlastně zná pravdu, je sám čtenář, začíná mezi nimi postupně vznikat bližší vztah – jako by Aliide chtěla na Zaře napravit chyby, kterých se dopustila při výchově své vlastní dcery. Závěr knihy nebudu prozrazovat... ten už si musíte přečíst sami.

doporučuje Irma Zajíčková

Urban, Josef: Tenkrát v ráji

Tenkrát v ráji

Příběh o svobodě v krutých časech, o kamarádství na horolezeckém laně, pro které mělo smysl žít… Za neobvyklé pohledy na svět i prožitky souznění se platí cenou převysokou. Román o osudech legendárního horolezce Josky Smítka nás zavede do divokých skal Českého ráje v období třicátých let a následné okupace. Křivolaké jsou nejen cesty v pískovcových stěnách, ale také cesty ke svobodě v těžké době 2. světové války. A pak je tu láska k osudové ženě, jež hlavního hrdinu dožene k extrémnímu rozhodnutí, dá mu pocítit, jak tenká někdy může být hranice mezi přátelstvím a nenávistí a vrhne jej do srážky s okupační mocí. Příběh, kdy muži pláčou a ženy zůstávají hrdé...

doporučuje Hana Malá

Fischerová, Daniela: Pohoršovna

Pohoršovna

Zlobivé děti chodí do polepšovny a malá strašidla, která nechtějí strašit, mají pohoršovnu. Sejde se zde třeba bludička Ťápota nebo dvojčata Vraždožrava a Mstižer Krutohlavovi. Ředitelka pohoršovny z nich dělá řádná strašidla...

doporučuje Romana Kindlová

Hicks, Esther - Hicks, Jerry: Sára

Sára

Kniha je návodem jak získat radost a štěstí. Rozvine v dětech vědomí své vlastní hodnoty a síly. Příběh nás zavede za desetiletou Sárou, která se potkává se svým duchovním průvodcem - bílou sovou Šalamounem.

doporučuje Pavlína Panovcová 

Smolíková, Klára: H.U.S. - Hus úplně světovej

H.U.S. - Hus úplně světovej

Dějepisně zpracovaný příběh o Janu Husovi pro čtenáře kolem třinácti let. Hlavní hrdina Petr se nedobrovolně stěhuje z Prahy. Jako gymnazista má napsat školní práci o Janu Husovi a do zadaného tématu se mu vůbec nechce.

doporučuje Lenka Šebelová 

Gaiman, Neil: Kniha hřbitova

Kniha hřbitova

Příběh malého chlapce (Nikdo Owens), jehož rodina je vyvražděna a jemu, jako malému batoleti se podaří uprchnout na hřbitov, kde se ho ujmou duchové hřbitova. Nik tak žije na pomezí mezi světem mrtvých a živých.

doporučuje Ludmila Holbíková 

Simmons, Dan: Terror

Terror

V sevření ledu u pobřeží Arktidy jsou uvězněny dvě lodi, Erebus a Terror. Skrze oči postupně se snižujícího počtu námořníků sledujeme, co s nimi dělá několik let ledových mrazů, ubývající zásoby, neshody mezi posádkou, nemoci a smrt. V knize se snoubí fikce s historickými fakty. Franklinova expedice měla roku 1845 najít volnou cestu po moři kolem Kanady, ale členy posádky již nikdy nikdo nespatřil. Trochu světla přinesl až nález jedné z lodí v roce 2014.

doporučuje Bedřich Pišťák 

Herman, Marek: Najděte si svého marťana

Najděte si svého marťana

Málo knih mě ovlivnilo tak, jako právě tento titul. Jedná se sice o starší knihu, ale určitě bych ji všem doporučila. Jsem přesvědčena, že každý v sobě máme onoho „marťana“ – malé dítě, jakýsi vnitřní hlas - kterému bychom měli naslouchat… Je to srozumitelná, jednoduše pojatá kniha o osobním rozvoji, sebezdokonalování, o vzájemné komunikaci a o světě malých dětí.

doporučuje Karolína Švecová

ČTE(SY)RÁD

ČTE(SY)RÁD je online dostupná databáze, která přináší informace o zaručeně nejčtivějších a nejzajímavějších knihách a díky širokému tématickému záběru umožňuje, aby si kdokoli našel tu pravou knihu pro sebe. Databáze ČTE(SY)RÁD je uspořádána do pěti hlavních kategorií, které přináší pohled na nejčtivější knihy z různých aspektů (doporučení odborníků, statistiky, literární ceny,nejoblíbenější knihy známých osobností) a nabízí také bonusy navíc jako možnost vkládat komentáře k jednotlivým titulům či se podělit s ostatními o vlastní čtenářské tipy a mnohé další.

Vyzkoušejte ČTE(SY)RÁD

Stránka byla naposledy upravena 01.08.13 12:08Zpět nahoru