Katalogy

Čteme a doporučujeme

Kategorie



Doporučujeme knihy v kategorii Fantasy, sci-fi

Vaughan, Brian K.: Sága

Sága

První díl stejnojmenné komiksové série na pomezí sci-fi a fantazy dlouho nepřešlapuje a zostra vtáhne čtenáře do děje. Setkáváme se s Markem a Alanou, kteří jsou, stejně Romeo a Julie, milenci z opačných stran barikády. Mnohem více je rozděluje, než spojuje, jsou příslušníci rozdílných ras, které bojují ve vleklé válce, mají rozdílné povahy a výchovu. Když se zamilují a společně dezertují, nemilosrdně je pronásledují obě strany konfliktu. Ovšem na rozdíl od shakespearovských postav, Marko a Alana o své životy bojují, a to ne jen obrazně, ale doslovně – se zbraní v ruce. A jakby taky ne, vždyť nejde jen o jejich osud, ale především o osud jejich novorozeného dítěte… no a nakonec i o osud celého vesmíru… Ani 2. díl nezklamal, už aby vyšla Sága 3!

doporučuje Jana Vaculíková

Gaiman, Neil: Kniha hřbitova

Kniha hřbitova

Příběh malého chlapce (Nikdo Owens), jehož rodina je vyvražděna a jemu, jako malému batoleti se podaří uprchnout na hřbitov, kde se ho ujmou duchové hřbitova. Nik tak žije na pomezí mezi světem mrtvých a živých.

doporučuje Ludmila Holbíková 

Simmons, Dan: Terror

Terror

V sevření ledu u pobřeží Arktidy jsou uvězněny dvě lodi, Erebus a Terror. Skrze oči postupně se snižujícího počtu námořníků sledujeme, co s nimi dělá několik let ledových mrazů, ubývající zásoby, neshody mezi posádkou, nemoci a smrt. V knize se snoubí fikce s historickými fakty. Franklinova expedice měla roku 1845 najít volnou cestu po moři kolem Kanady, ale členy posádky již nikdy nikdo nespatřil. Trochu světla přinesl až nález jedné z lodí v roce 2014.

doporučuje Bedřich Pišťák 

Orwell, George: 1984

1984

Kniha 1984 George Orwella není sice žádnou novinkou, ale doporučil bych ji všem, co ji ještě nečetli, neboť se jedná o neuvěřitelně nadčasovou knihu... Je jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita, kterou živí válka mezi třemi kontinentálními mocnostmi. Společnosti vládne Strana a cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři...

doporučuje Jaroslav Sochora

Rothfuss, Patrick: Jméno větru

Jméno větru

Knihu jsem začala číst s velkou dávkou skepse, jelikož mi ji doporučily kolegyně Jana a Pavlína, které na knize zaujala především kresba rozhaleného mladíka na obálce. Výměnou za slib, že ony dají ještě jednu šanci mému oblíbenci Terrymu Pratchettovi, jsem se i já rozhodla dát šanci onomu zrzkovi z obálky. Po překonání prvních 60ti stran, kdy mi nebylo jasné, proč nám to vše autor vlastně vypravuje, mě příběh zcela vtáhl a celou knihu i s následujícím dílem Strach moudrého muže jsem doslova zhltla. Postupně zjišťujeme, že zrzek je žijící legendou a ve spojení s názvem série (Kronika Královraha) se musíme neustále ptát: „Co se to s ním, sakra, stalo?“ Vzhledem k tomu, že 3. díl teprve vyjde, se to ještě chvíli nedozvíme, ale i tak stojí obě knihy za to!

doporučuje Petra Románková

Nikkarin: 130

130

Vstupte do světa, kde neexistují žádné hranice mezi fantazií a realitou. Objevte kouzlo pustiny, která v sobě skrývá tajemná místa, pomníky předválečných dob i rozrůstající se nové civilizace. Poutník jménem Bo tudy kráčí den za dnem, aniž tuší, jaká dobrodružství jej čekají. Ještě neví, že i zcela obyčejné události budou mít v budoucnu nevratné následky. Originální a nevšední příběh se před čtenářem-divákem odvíjí jako důmyslně propojené scény sci-fi velkofilmu. Nitky osudů hlavních hrdinů se pomalu prolínají, střípky příběhu začínají tvořit jasnou mozaiku... Komiksová sága 130: první část Odysea, druhý svazek Hodní, zlí a oškliví, třetí díl Čas hvězdoplavců, tetralogii uzavře čtvrtý svazek Poslední křížová výprava.

 

doporučuje Lucie Strbačková

Tobin, Paul: Zaklínač - Skleněný dům

Zaklínač - Skleněný dům

Literární postava zaklínače Geralta z Rivie z fantazy povídek a románů od Andreje Sapkowského proniká stále více i do jiných médií. Po filmu, divácky úspěšném seriálu a populární PC hře, která se dočkala již třetího dílu a jejíž obliba stále vzrůstá, proniká Geralt i do světa komiksu. Temný fantazy svět, ve kterém není nic takové, jak se na první pohled zdá, má svou nepopsatelnou atmosféru, a proto jsem komiks brala do ruky s obavami, zda se pod zajímavou obálkou neskrývá jen těžko pochopitelný příběh s barevnými malůvkami. Již po několika stranách jsem ale věděla, že je to ONO. Kresba přesně vystihuje a podtrhuje ponuré ladění příběhu, scénář je promyšlený do nejmenších detailů, napětí by se dalo krájet, jen jen čekáte, až se stane něco, co se stát nemělo. Geraltova postava je charismatická a její pouť temným hvozdem, kde se setkává s množstvím nestvůr, navozuje téměř hororovou atmosféru. Vykreslení prostředí a postav, rozložení do panelů a zaměření na detaily, evokují nejrůznější konotace a spojitosti, které se v průběhu vyprávění slévají do úžasně plastického obrazu. Komiksová forma propůjčila Zaklínačovi novou možnost jak oslovit širší publikum. Pro fanoušky ságy o Zaklínačovi, bude komiks dalším příjemným setkáním, čtenáři, kteří se s Geraltem na stránkách komiksu setkají poprvé, pak jistě zatouží po jeho bližším poznání.

 

doporučuje Jana Machalová

Riggs, Ranstom: Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město

Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město

Mimořádná pouť, která už začala v prvním díle Sirotčince slečny Peregrinové Podivné děti pokračuje. Jacob Portman se svými přáteli opouští na loďkách ostrov a vydávají se na cestu do Londýna, kde věří, že najdou pomoc pro slečnu Peregrinovou, jejich ymbrynu, kterou nepřátelé uvěznili do ptačí podoby. Jen slečna Peregrinová nebo jiná ymbryna, může vytvořit časovou smyčku a tím děti ochránit před nebezpečím. Ve městě zničeném válkou čekají však na podivné děti různá překvapení. Jenže pokud neseženou lék pro slečnu Peregrinovou zůstane jí ptačí podoba už napořád. Děti se snaží najít další ymbrynu, která by pomohla paní Pereginové z ptačí podoby a zároveň jim poskytla bezpečí. Dějem knihy nás provádí Jaboc Portman, který čím dál více přichází na to, čím je výjimečný a snaží se svou podivnost ovládat, ale zároveň musí i vyřešit svůj vztah k Emmě Bloomové, dívce, která dokáže vytvořit oheň svýma rukama. Podaří se dětem zachránit slečnu Peregrinovou a překonat všechny nástrahy, které je na cestě čekají? To všechno odhalí další pokračování knihy Sirotčinec slečny Peregrinové.

 

doporučuje Lidka Holbíková

Meyer, Marissa: Cinder - Měsíční kroniky 1

Cinder - Měsíční kroniky 1

Pokud se vám dostane do rukou tento fantazy román a jste mladá dívka, nebo žena - neváhejte. Pokud nejste, zkuste jí na alespoň chvíli být a otevřete se světu, zasazenému do vzdálené budoucnosti. Lidstvo je po 4. světové válce sdruženo do velkých společenství, která jsou však sužována ekonomickou krizí, hladomory a navíc i vysoce nakažlivou a smrtelnou nemocí, zvanou letumóza. Aby toho nebylo málo, setkáme se i se záhadným národem Měsíčňanů, kteří jsou původem lidé, avšak žijí odděleně na Měsíci a mají řadu velmi zvláštních schopností. Uff ... Tohle může znít moc vážně a seriózně, když si však do tohoto prostředí zasadíte pohádkovou postavu a rovnou jednu z nejslavnějších - Popelku ... může to zas znít trochu šíleně ... Není se však čeho bát, autorka má příběh pod kontrolou a jistým perem buduje komplexně propracovaný svět, ve kterém jsou pohádkové bytosti zbavené veškeré „pohádkovosti" a žijí a jednají jako obyčejní lidé, kteří si nejsou vědomi toho, že to co je čeká je už předem dané, že je to jejich osud. Čtenář tak získává výhodu - ví předem, že se Popelka (alias Cinder) setká s krásným princem, který se do ní zamiluje, ví, že bude muset hodně obětovat, aby se dostala na ples, že potká svou „dobrou vílu" ... a když tohle vše ví, je o to více překvapen (ne-li šokován) tím, jak je tento klasický příběh uchopen a zpracován.
A jelikož je Cinder úvodní knihou připravované tetralogie, můžeme se těšit i na neotřele zpracovaná dobrodružství Červené Karkulky (již vyšlo pod názvem Scarlet, Měsíční kroniky 2), dlouhovlasé Rapunzel a Sněhurky, přičemž se dál bude rozvíjet příběh předcházejících hrdinek.

doporučuje Jana Machalová

Pilipiuk, Andrzej: Sestřenky

Sestřenky

Shoda okolností způsobí setkání tří mladých dívek - Kateřiny, Stanislavy a Moniky. Společně musí přijmout výzvu a postavit se nepřízni osudu. Bojují proti nepřátelům, lidské zlobě a hlouposti. Neobvyklá kniha, na jejíchž stránkách sousedí alchymie s informatikou, dýka z bulatové oceli s kalašnikovem a šavle se používá stejně často jako laptop. Román o přátelství, odvaze, obětování a magii...

Výborně napsaná kniha s neotřepaným dějem. Postupně zjišťuju, že opravdu kvalitní „nejenom" fantasy literatura většinou pochází z polské produkce. Žánrově je tato kniha těžce zařaditelná. Přestože obsahuje prvky fantasy, vše je podrobeno vědeckému zkoumání a následně vysvětleno. Rozhodně doporučuji. Přečteno doslova jedním dechem.

 

doporučuje Jaroslav Sochora

Oba, Tsugumi: Death note

Death note

Pokud nemáte následující 2 hodiny čas, abyste zašli do knihovny, půjčili si knihu Death note a jedním dechem jí přečetli, ani moji recenzi dál nečtěte. Jde o komiksový příběh o smrtonošovi, který z nudy pustí do světa lidí tajemný zápisník, který umí zabít na dálku kohokoliv na světě. Děj se rozjede v okamžiku, kdy zápisník najde student Lait Yagami, syn agenta japonské policie, který si vezme za cíl očistit svět od veškerých zločinců. Co vše se stane, když začne pořádně zápisník používat, jak po něm půjde policie a co všechno bude schopný obětovat. O tom všem jsou knihy Death note. V lednu vyjde v ČR už 3. díl z celkových 37. Navíc se jedná o japonskou mangu, která v posledních letech hýbe světem. Takže pokud chcete jít s dobou, neváhejte!

 

doporučuje Veronika Baďurová

Abercrombie, Joe: První zákon: Sama čepel - Až budou viset - Poslední argument králů

První zákon: Sama čepel - Až budou viset - Poslední argument králů

Trilogie, která zastupuje žánr temné fantasy, vás od prvních řádků vtáhne do děje plného intrik, krvavých bitev, černého humoru a opravdu nevšedních postav, které rozhodně nemají čistý trestní rejstřík. Chvílemi je budete nenávidět, chvílemi litovat a nakonec zjistíte, že jste si je zamilovali. Barbarského bojovníka Logena Devítiprsťáka, který má problémy se sebekontrolou, Jezala dan Luthar, do sebe zahleděného samolibého spratka a inkvizitora Gloktu, zatrpklého mrzáka bez přátel, svede dohromady hrozba války. Žádný z nich není tím, co si člověk obvykle představí pod pojmem hrdina, a kdyby záleželo jen na nich, rozhodně by neriskovali život pro něco tak abstraktního, jako je vlast. Podivná družina pod vedením mága Bayaze se vydává na nebezpečný kontinent za předmětem, který může údajně spasit Svobodné království. Nepředvídatelná dějová linka uhání vpřed jako zběsilá. Každá z postav dojde na konec své cesty i když je ten konec někdy hodně nečekaný. Věřte, že vám budou po přečtení poslední věty závěrečného dílu tihle podivní týpkové chybět. „Nejhorším nepřátelům bude odpuštěno - ale teprve až budou viset".

 

doporučuje Hana Malá

Skýpala, František: Bílí rytíři : tajemství města

Bílí rytíři : tajemství města

V nejmenovaném moravském městě žije rodina Mrázových. Když se Jan Mráz jednoho dne nevrátí domů, začne jeho žena spolu se syny pátrat po příčinách jeho zmizení, které by bylo možné spojovat s jeho prací stavbyvedoucího při rekonstrukci kostela Sv. Jakuba. Na nějaký čas se při svém pátrání rozdělí, nakonec však již společnými silami zjišťují podivuhodné skutečnosti a skryté světy, o kterých nikdo z nich do té doby neměl ani tušení... Jenomže je tu také někdo, kdo nechce, aby znali pravdu... Čím více pátrají a čím více se blíži k cíli, tím více se běh věcí začíná otáčet proti nim a smyčka kolem nich samých se začíná tvrdě utahovat. Kdo stojí za jejich tragédií? Na své straně sice mají několik přátel, kteří jim neváhají pomoci i za cenu ohrožení vlastního života, avšak hlavní boj s chamtivostí a zločinem, do kterého něco záhadného zasahuje, je teprve čeká...
Knihu lze zařadit do žánru urbanfantasy (tj. fantasy román na pozadí současnosti) s detektivními prvky. Je psána velmi poutavým stylem. Rozuzlení celé spletité záhady je až na úplném konci...

doporučuje Helena Macurová

ČTE(SY)RÁD

ČTE(SY)RÁD je online dostupná databáze, která přináší informace o zaručeně nejčtivějších a nejzajímavějších knihách a díky širokému tématickému záběru umožňuje, aby si kdokoli našel tu pravou knihu pro sebe. Databáze ČTE(SY)RÁD je uspořádána do pěti hlavních kategorií, které přináší pohled na nejčtivější knihy z různých aspektů (doporučení odborníků, statistiky, literární ceny,nejoblíbenější knihy známých osobností) a nabízí také bonusy navíc jako možnost vkládat komentáře k jednotlivým titulům či se podělit s ostatními o vlastní čtenářské tipy a mnohé další.

Vyzkoušejte ČTE(SY)RÁD

Stránka byla naposledy upravena 01.08.13 12:08Zpět nahoru