Katalogy

Čteme a doporučujeme

KategorieDoporučujeme knihy v kategorii Detektivky, thriller

Žantovský, Michael: Ochlazení

Ochlazení

Špionážní scifi-thriller z blízké budoucnosti, který si na nic nehraje... A přitom nás velmi tíživě infikuje myšlenkou, že to, co se v ní odehrává, není jenom fikce, a že podobnost s nynějším děním není čistě náhodná. Kniha popisuje mrazivé hrátky tajných služeb, v jejichž kulisách se odehrává sugestivní příběh špiona české zpravodajské služby. Zachycuje jeho pouť z Běloruska přes Českou republiku, Ameriku a Izrael končící v Rusku. Je to román napsaný svěžím stylem a velmi čtivě, příběh má spád. Ač název knihy zní "Ochlazení", jedná se o thriller z horké současnosti. Zajímavý je také akcent na odkaz díla Franze Kafky a ztotožnění s jeho hrdiny. Vhodně volí názvy kapitol - Proměna, Zámek, Amerika, Proces.

doporučuje Ota Hošek

Nesbo, Jo: Policie

Policie

Další skvělá severská detektivka z pera Jo Nesba. Od začátku do konce kniha drží čtenáře v napětí, když už předpokládáte, že víte, jak to celé dopadne, ale autor překvapí něčím novým a úplně nečekaným, následuje jeden zvrat za druhým.
Ve skříni leží pistole, ze které schytal Harry Hole tři zásahy.
V nemocnici leží muž v kómatu. Má téměř nulové šance na přežití. Policie jej hlídá a tají jeho jméno. Tento muž neexistuje. A nakonec zemře....
Mezitím se začíná odvíjet další případ. Na místech, kde se staly vraždy už v minulosti a nebyly nikdy objasněny, se stávají vraždy nové a oběti těchto činů jsou policisté. Police postrádá jakoukoliv stopu a dokonce i motiv. Je sestaven tým vyšetřovatelů - setkáváme se opět s Beátou, Katrin, Björnem a dalšími členy Harryho vyšetřovací skupinky, kteří se téměř na vlastní pěst pouští do pátrání, nicméně vrah jim stále uniká. Stále častěji mezi ně vstupuje jméno Harry Hole. I když svým známým a kolegům ztrpčoval život, byl vynikající detektiv, který měl úspěchy. Co se stalo s Harry Holem - žije - nežije? Co Oleg a Ráchel... Příběh plný napětí, dějových zvratů a falešných stop se čte doslova jedním dechem.

doporučuje Lidka Holbíková

May, Peter: Muž z ostrova Lewis

Muž z ostrova Lewis

Tři muži, které jednoho dne svede osud dohromady: jeden beze jména, druhý bez paměti a třetí, který by velice rád zůstal mimo, ale nemá na výběr. V rašeliništi na ostrově Lewis ve Vnějších Hebridách je nalezen mrtvý muž. Spousta bodných ran vypovídá o jeho násilné smrti. Dlouho se nedaří zjistit, kdo onen mrtvý je a spletité nitky pátrání ovlivní zcela nečekaně život některých ostrovanů. Fin Macleod, bývalý detektiv, přijíždí na rodný ostrov, aby našel klid a začal novou etapu svého života. Netuší, jak rychle se k policejní práci vrátí a nakolik postupně odhalovaná tajemství zasáhnou jeho samotného. Skvělý vypravěč Peter May mistrně na pozadí mysteriózní krajiny postupně rozplétá předivo osudových okamžiků, lidských slabostí a temných vášní, aby na konci zůstal ucelený obraz života hrdinů s jeho krásou i utrpením. Detektivní romány tohoto autora (dosud vyšla kniha Skála a na podzim se objeví třetí titul) si nelze představit bez magické skotské krajiny (hned bych tam jela na dovolenou), jejíž drsná nádhera umocňuje temné příběhy a tolik ovlivňuje povahu a chování zdejších lidí. Smutné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a silnými lijáky, pokryté vřesovišti. Ovšem když konečně zasvítí slunce, proměna krajiny z nehostinné na nejkrásnější místo na světě je rychlá a dech beroucí. Výborné napínavé čtení nejen na dovolenou.

 

doporučuje Hana Malá

Dicker, Joël: Pravda o případu Harryho Queberta

Pravda o případu Harryho Queberta

„Dobrou knihu nepoměřujeme jen jejími posledními slovy, ale společným účinkem všech slov předcházejících. Asi tak půl vteřiny po dočtení knihy, po přečtení jejího posledního slova musí
na čtenáře dolehnout silný pocit: za chvíli už musí myslet jen na to, co právě přečetl, a při pohledu na obálku knihy se mu musí tváří rozlít trochu posmutnělý úsměv, protože mu všechny ty postavy budou chybět. Dobrá kniha je taková, u které nám je líto, že skončila."

Výše uvedená slova jsou vlastní slova Jöela Dickera, mladého švýcarského autora a mé pocity po dočtení jeho knihy jsou navlas stejně intenzivní. Detektivní román plný přesně psychologicky vykreslených postav vás vtáhne do děje a už nepustí. Zmizením dívky Noly z poklidného
novoanglického městečka a objevením její mrtvoly o třicet tři let později začíná příběh o zakázané
lásce mezi třicátníkem a mentálně vyzrálou, ale psychicky narušenou patnáctiletou dívkou.
V přímořském městečku má snad každý své tajemství a nic není takové, jaké se zprvu zdá být.
O tom ví své mladý spisovatel Marcus Goldman, který se do pátrání po nevyjasněných okolnostech vraždy a kvůli očištění svého přítele, pouští na vlastní pěst. Do poslední chvíle vás autor nepřestane
překvapovat dějinnými zvraty a nakonec budete muset přehodnotit i vaše názory na konání
jednotlivých postav. Na některé zločiny jsou zákony krátké a někdy jsou důsledky našeho chování
horší než vražda samotná. Jöel Dicker získal za tento román v roce 2012 Velkou cenu francouzské Akademie za román. Určitě právem.

doporučuje Hanka Malá

Gibbins, David: Atlantida

Atlantida

V očekávání čtenářského zážitku, mísícího dobrodružství, napětí, romantiku, tajemno a neznámo, jsem začal louskat tento podmořský thriller. Hned na začátku musím podotknout, že mě k němu přivedly různé, vesměs kladné až nadšené ohlasy, srovnávající tuto knihu s dnes už chronicky známou Šifrou mistra Leonarda.
Celou knihu provází hlavní postava námořního archeologa Jacka Howarda a týmu kolem něj, složeného z různých odborníků. Hlavní dějová zápletka objevování bájné Atlantidy začíná docela nevinně objevením podmořského lodního vraku, jakých je v moři nepočítaně. V jeho útrobách však naleznou podivný zlatý disk pokrytý různými záhadnými znaky a symboly.
Od tohoto okamžiku přece jenom kniha nabírá na větším tempu. Sjíždí se odborníci z celého světa, spouštějí se do hlubin a začínají se dít věci. Nejenom že objevují dech beroucí podmořský svět Atlantidy , ale do cesty se jim postaví i nečekaná překážka, havarovaná ruská jaderná ponorka. A aby toho nebylo málo, tak se do věci zamíchá ruská mafie, která má zálusk nejenom na objevy a poklady Atlantidy, ale i zajímavý náklad ruské ponorky.
Je nasnadě, že takto vyhrocená zápletka vyvolá akční děj, na jehož konci očekáváme velké finále. Záleží na čitateli, jak toto finále přijme. Já osobně čekal přece jen o něco víc.
Této knize bych dal 70 % hlavně proto, že někde spisovatel až příliš detailně popisuje různé spojitosti s dějem a kniha tak ztrácí na tempu. V závěru knihy D. Gibbins prozrazuje, na základě čeho knihu napsal. Nutno dodat, že i když je celá kniha pouhý výplod spisovatelovy fantazie, je postavena na základech skutečných objevů a historických fakt a hypotéz. Samotný spisovatel má doktorát z archeologie.

doporučuje Ota Hošek

King, Stephen: Černočerná tma

Černočerná tma

Povídá se, že Kingův osobitý styl z jeho knih vyprchal společně s posledním douškem mistrova oblíbeného drinku. A tak jsem novou sbírku povídek otevíral čistě jenom ze zvědavosti. A byl překvapený. Stephen King je zpět. Čtyři příběhy obyčejných lidí v neobyčejných situacích. Čtyři podoby čirého šílenství. Děs nahánějící fakt, že to nemusejí být nutně až tak neobyčejné situace. Připojil bych autorův doslov: „Příběhy v této knize jsou drsné. Možná se vám místy těžko četly. Jestli ano, ujišťuji vás, že mně se místy stejně špatně psaly." Doporučil bych každému, kdo si myslí, že ví o lidské duši mnohé - možná neví nic. „Chyť se mě za ruku, můj věrný čtenáři, a já tě rád odvedu zpátky na denní světlo. Moc rád tam zamířím, protože věřím, že lidé jsou většinou v podstatě dobří. Za sebe tedy můžu prohlásit, že jsem. Tebou bych si však nebyl tak docela jistý."

 

doporučuje Jaroslav Sochora

Lutz, John: Noční strach

Noční strach

Jak již sám název napovídá, nepůjde patrně o žádnou červenou knihovnu, ale nervy drásající mazec, který nám nabídne drsný kriminální příběh z prostředí, zřejmě autorem milovaného New Yorku. Samotný přebal knihy začíná.....Přichází se západem slunce a rozsévá smrt.......Tak tedy do toho. Hlavní postavou je penzionovaný, nicméně pořád pěkně tvrdý detektiv s podivným jménem Repetto a k němu sekundující společnost lehce neschopných aktivních detektivů a psychologů newyorské kriminálky. Vrah s přezdívkou NOČNÍ ODTŘELOVAČ si pohrává s obyvateli i detektivy města jako kočka s myší a pro ukojení svého ega si vyžádá jako protivníka právě penzionovaného policistu. Oběti narůstají, policie včetně narychlo povolaného detektiva ve výslužbě se motá dokola bez valných výsledků a vy si říkáte, tak tohle už jsem někde četl. Některé lehké kostrbatosti autorovi odpustíte a v očekávání velkého finále, kdy vrah hodlá sprovodit ze světa detektivovy nejbližší, louskáte stránku za stránkou a jste na konci. Velké finále se sice koná, ale jen tak napůl. Padouch je vypadouchován na onen svět a hlavní hrdina se za zvuku policejních sirén, lehce pomačkán, objímá se svou rodinou. Že už jste to někde viděli nebo četli? Já taky. Milovníkům tohoto žánru přesto můžu román doporučit, protože i přes občasnou šablonovitost si myslím, že si docela dobře počtou a o napětí také nepřijdou.

 

doporučuje Ota Hošek

Kepler, Lars: Hypnotizér

Hypnotizér

Na knihu Hypnotizér jsem se nedočkavě těšila. Další v řadě švédských autorů Lars Kepler (manželský pár švédských spisovatelů) navazující na detektivní romány Stiga Larssona (Millenium) mi sliboval kvalitní a napínavé čtení.
Strhující děj románu Hypnotizér drží čtenáře ve svižném tempu od začátku až do konce. Snad poprvé jsem přečetla knihu, která obsahuje tolik násilí, jak psychického, tak fyzického (drsný je především začátek). Často jsem si při čtení kladla otázku, zda dnešní svět, ve kterém vyrůstají naše děti, je skutečně tak plný násilí a brutality. V knize mě velmi zaujalo nahlížení do nitra jednotlivých postav, ať prostřednictvím hypnózy psychoterapeuta Erika (jednoho z hlavních hrdinů) nebo v dalších dějových liniích postav Erikovy manželky Simony a jejich syna Benjamína, detektivního inspektora Joony, pronásledovaného vraha Josefa a dalších.
Stejně jako u Larssona se i v Hypnotizérovi čas od času objeví téma rovnoprávnosti žen a mužů ve společnosti, které je ve Švédsku mnohem více akcentováno.
Kniha Hypnotizér sice nepředčila mé nadšení z trilogie Millenium, ale také mě rozhodně nezklamala a doporučuji k přečtení.

doporučuje Kateřina Janošková

Thomasová, Scarlett: Konec pana Y

Konec pana Y

„Konec pana Y" je typickým crossoverovým dílem, které je zčásti ovlivněno magickým realismem a snad esoterickou literaturou, mnohdy se pohybuje na pomezí fyziky, náboženství a filosofie. Příběh vypráví o mladé Ariel Mantové, která se ve své literární studii věnuje obskurnímu spisovateli z 19. století Thomasi E. Lumasovi. Celý děj se točí kolem Lumasovy tajemné knihy Konec pana Y. Podle pověstí ten, kdo si knihu přečte, zakrátko zemře. Výtisk byl po dlouhou dobu ztracený. Ariel však překvapivě nalézá knihu v zapadlém antikvariátě a po čase obavy z prokleté knihy střídá její racionální myšlení. Začíná číst první stránky...
Román má snad vše, co můžeme od postmoderního díla čekat, základem je tajemství, nechybí kvantová fyzika, hledání boha, nadpřirozeno, sex.

doporučuje Slávek Sochora

McBain, Ed: Tak nahá, tak mrtvá

Tak nahá, tak mrtvá

Detektivní romány, povídky, zkrátka detektivky jsou stále žádány a čteny.
Mým "kultovním" autorem tohoto žánru je americký spisovatel Ed McBain. Autor nejen detektivek (stvořitel slavného 87. revíru v Isole a detektiva Steve Carella), ale i autor románů (uznání si vydobyl románem Džungle před tabulí), některé jeho romány byly použity jako předlohy detektivních seriálů (např. Columbo), scénářů (napsal též scénář k filmu Alfreda Hitchcocka Ptáci), byl také autorem knih pro děti. Čím mě fascinuje dílo tohoto autora kriminálního žánru?
Ed McBain má vlastní styl: maximálně účelný, energický a živý, dobře aplikovatelný na řádově rozdílné situace, vhodný i pro komické zkratky. V detektivkách je minimum psychologie a mudrování, většina potřebných údajů se do textu dostává přes charakteristiky a dialogy postav nebo přes zhuštěný přímý popis. Celek působí dojmem přirozenosti, lehkosti, suverenity a bravury. Dialogy, které se někdy táhnou přes celé stránky, nejsou spoutány žádnými teoretickými požadavky. Přestože jde o současnou hovorovou řeč, je v nich kupodivu málo slangu, spíš je zajímavě zvýrazněna hantýrka detektivů.
Kniha „Tak nahá, tak mrtvá" vyšla v roce 2009 v nakladatelství BB /art. V USA vyšla poprvé v roce 1952 v nakl. Falkon Books, Inc.
Ray Stone je narkoman. Od doby, kdy se stal závislým na heroinu, se mockrát probudil „s cizí ženou v cizím pokoji". A už si ten pocit zvykl. Tentokrát je to jiné. Cizí žena leží pod pokrývkou, bílá, studená... tak mrtvá. A policie má jasno - jediný člověk, který tu vraždu mohl spáchat, je on - Ray feťák. Ray je drogově závislá, ale není vrah. A bojuje - hlavně proti droze, která nad ním získala moc. Příběh, který je aktuální i v dnešní době, padesát let po prvním vydání knihy.

 

doporučuje Marie Pokorná

ČTE(SY)RÁD

ČTE(SY)RÁD je online dostupná databáze, která přináší informace o zaručeně nejčtivějších a nejzajímavějších knihách a díky širokému tématickému záběru umožňuje, aby si kdokoli našel tu pravou knihu pro sebe. Databáze ČTE(SY)RÁD je uspořádána do pěti hlavních kategorií, které přináší pohled na nejčtivější knihy z různých aspektů (doporučení odborníků, statistiky, literární ceny,nejoblíbenější knihy známých osobností) a nabízí také bonusy navíc jako možnost vkládat komentáře k jednotlivým titulům či se podělit s ostatními o vlastní čtenářské tipy a mnohé další.

Vyzkoušejte ČTE(SY)RÁD

Stránka byla naposledy upravena 01.08.13 12:08Zpět nahoru