Katalogy

Čteme a doporučujeme

KategorieDoporučujeme knihy v kategorii Cestopisy

Diblík, Karel: Tři bratři v cizích světech : kolem Země s otázkou: Jak žijete a pracujete?

Tři bratři v cizích světech :  kolem Země s otázkou: Jak žijete a pracujete?

Tři Diblíci pomocí lodí, vlaků, letadel, aut, autobusů, motorek, koní, drožek a vlastních nohou uskutečnili cestu kolem světa. Karel (24), Jan (22) a Petr (19) jsou odvážní mladí muži, bratři, kteří se vydali do světa jako nejeden pohádkový hrdina. Nejde však o pohádku, ale o dobrodružství opravdové. O cestování na vlastní pěst se všemi nástrahami cestovatelskými, jazykovými, kulinářskými, ale hlavně kulturními. Setkávají se s odlišnými krajinami, jejich obyvateli, náboženstvím a hodnotami, které velmi poutavě představují ve své knize, kterou po letech psaní tento rok úspěšně vydali. Sám Karel říká, že nešlo mnohdy ani tak o zkoumání svéráznosti cizinců, jak o poznávání vlastních slabostí, pýchy a předsudků. Kniha je o hledání cesty nejen pomocí mapy, ale především vlastním srdcem.

 

doporučuje Ivana Hlaváčová

Lízna, František: Pouť za sv. Kateřinou Sienskou : do Sieny a Říma

Pouť za sv. Kateřinou Sienskou :  do Sieny a Říma

Pouť za sv. Kateřinou Sienskou je jedním ze čtyř poutnických deníků katolického kněze - jezuity, který prošel jako poutník pěšky napříč Evropou od východu na západ a z Čech až do Itálie. Sám však prohlašuje, že putování, resp. chůzi, nemá nijak zvlášť v lásce. Pouť bere jako osobní oběť, ústupek, odklon od pohodlí běžného života. Jeho deníky se vyznačují specifickým způsobem vyjadřování o událostech každého dne cesty. Vždy jsou uvedeny údaje o náročnosti a délce trasy, stejně jako o místě, z něhož vyšel, a místě, kam dorazil, a o osobě, za niž se v daný den modlil. Deník psaný na pěší pouti z Vyšehorek do Sieny a Říma není pouze cestopisem, ale i svědectvím o osobnosti autora: je z něj zřejmá jeho mužná houževnatost pokořující překážky, soucítění a solidarita s lidmi i zvířaty, citlivá pozornost vůči smyslovým vjemům a smysl pro krásu, mimořádná vnitřní svoboda projevující se nekonvenčním myšlením a jednáním, suchý humor na hranici absurdna, především však celou jeho bytost prostupující samozřejmá, sebevědomá a sugestivní zbožnost.
Kniha je výborným řešením pro všechny, kdo chtějí putovat, aniž by se vydali na cestu, umožňuje poznání cizích zemí, míst, měst, vesnic, jimiž poutník - vypravěč prochází, všímá si různých detailů, komentuje věci, které mu připadají zvláštní, i obtíže spojené s putováním, které s ním může čtenář prožít, aniž by jej bolely nohy, trpěl žízní, hladem či úmorným horkem v krajině beze stínu...

doporučuje Helena Macurová

Gilbert, Elizabeth: Jíst, meditovat, milovat : pouť mladé dámy za pozemskými i duchovními rozkošemi napříč Itálií, Indií a Indonésií

Jíst, meditovat, milovat : pouť mladé dámy za pozemskými i duchovními rozkošemi napříč Itálií, Indií a Indonésií

Každý z nás se na své životní pouti z různých důvodů ocitne v situaci, kdy bytostně cítí potřebu změny. Někteří potřebnou sílu a odhodlání ke změně nemají a jejich život se v menší či větší míře ubírá stále stejným a vzhledem k jejich vnitřnímu rozpoložení ne zrovna ideálním směrem.

Když se mi dostala do rukou kniha Elizabeth Gilbertové, nebyla jsem zrovna ve fázi potřebné změny, ale kniha sama o sobě mě přivedla k zamyšlení se nad vlastními životními hodnotami a nad směrem mé životní cesty.

Původně jsem o knize smýšlela jako o klasickém „čtení pro ženy", ale byla jsem velmi překvapena, že tuto knihu začal číst i můj muž a že ji (na něj..) v neuvěřitelně krátkém čase i dočetl.. A co víc - že se mu dle jeho slov i hodně líbila..

Autobiograficky laděný příběh Liz Gilbertové je o vnitřní životní krizi a možném způsobu řešení. Po vleklém rozvodovém řízení, plného zoufalství a smutku, se Liz rozhodne vyřešit svou citovou i duchovní frustraci odchodem na roční pouť kolem světa.
V Itálii studuje umění rozkoše, učí se italsky, flirtuje, nezřízeně hoduje a přibere deset nejšťastnějších kilogramů svého života.
V Indii absolvuje čtyřměsíční duchovní cestu do vlastního nitra, na níž nechybí ani tak zdánlivé protiklady jako je vztek, transcendentální meditace, černý humor, mantry a vize.
V Indonésii, kde se stane žačkou svérázného starého šamana, pak hledá svůj konečný cíl: rovnováhu, schopnost vybalancovat svůj život mezi světským potěšením a pravou zbožností.
O tom, jak se Liz na její dobrodružné roční ozdravné cestě dařilo, se zkuste přesvědčit sami přečtením této knihy, kterou vám opravdu upřímně doporučuji.

Styl psaní Elizabeth Gilbertové je nesmírně čtivý, lidský a protknutý jemným, chytrým humorem..

Tato kniha již byla i zfilmována, ale je pravdou, že i přes hvězdné obsazení hlavní role (Julia Roberts), byl pro mě tento film výrazným zklamáním.

A v neposlední řadě je také nutno podotknout, že kniha má své pokračování v knize Slovíčko „Ano", což je velmi zajímavé zamyšlení na téma „manželství" a určitě stojí rovněž za přečtení.

doporučuje Daniela Divínová

Marciano, Francesca: Sny ukryté v závoji

Sny ukryté v závoji

Italskou fotografku Mariu si vybere osobitá anglická reportérka, aby ji doprovázela na cestě do válčícího Afghánistánu. Jejich úkolem je zpracovat reportáž o dívkách, které jsou rodinami nuceny do sjednaných sňatků a ony se na protest uchylují k sebevraždě. V zemi, kde vládne Tálibán, je však velmi obtížné a nebezpečné mluvit o tak ožehavém tématu.

Francesca Marciano líčí osudy svých hrdinek velmi věcně, bez zbytečných příkras a nepokouší se oživit svá vyprávění barvitým dobrodružstvím. Přesto je kniha velmi čtivá, stylem připomíná spíše cestopis než román a čtenář se dozví hodně o zemi, která je nám vzdálená nejen zeměpisně, ale i kulturně.

 

doporučuje Zdenka Haplová

Smetanová, Pavla: Příběhy z olivového ostrova

Příběhy z olivového ostrova

Pomalým krokem se blíží nejpříjemnější část roku, na kterou se těšíme snad úplně všichni a tou je letní dovolená. Nechte se inspirovat knihou „Příběhy z olivového ostrova" jejíž autorkou je Pavla Smetanová, která Vás velmi uvolněně provede tajemstvím života na řeckém ostrově Korfu.
Autorka zde žije přes deset let se svým řeckým manželem a dvěma dětmi. Její postřehy jsou prodchnuty láskou a obdivem k novému domovu, což jí umožňuje vnímat jak krásu celého ostrova či vlídnost a pohostinnost jeho obyvatel, tak i méně příjemné stránky zdejšího života. Ty však dokáže komentovat s laskavým humorem i s jistým pochopením. Jejím prostřednictvím můžete zjistit, že život zde mimo turistickou sezónu je stejně fascinující a velmi zajímavý. Provází nás radostmi i strastmi řecké reality. Jako cizinka sem provdaná se zaměřuje zejména na oblast školní výchovy, vztah s tchýní, seznamuje nás s potížemi při kontaktu s řeckým zdravotnictvím, řemeslníky a obchodníky a coby průvodkyně českých turistů představuje klady i nešvary našinců na dovolených.
Nechte na sebe vdechnout atmosféru olivového Řecka, protože je více než možné, že četba této knihy Vás ovlivní natolik, že právě návštěvu této země si letos nenecháte ujít.

 

doporučuje Jana Krajčová

Kovaříková, Lucie - Jon, Michal: Z útulku až k moři

Z útulku až k moři

Příjemné odpočinkové čtení nejen pro milovníky psů. Známí čeští cyklospisovatelé již objeli na kolech svět a tentokrát nejeli sami, společnost jim dělal další člen rodiny - Ernest, dvouletý kříženec, kterého si jako štěně přivezli z psího útulku. Vezl se ve speciálním psím vozíku za svým páníčkem, ale velkou část denních etap naběhal po vlastních tlapkách. Na cestě byli všichni přes 60 dní, navštívili 7 zemí a ujeli víc než 5400 km. Projeli Německo, Nizozemsko, Belgii, Francii, Švýcarsko, Lichtenštejnsko a Rakousko. Ernest naběhal průměrně kolem 20 km denně. Kniha není jen obyčejným cestopisem, cesta se psím kamarádem přináší spoustu legrace a kuriózních situací, které by se jindy nepřihodily.

 

doporučuje Hana Kořénková

Bryson, Bill: Appalačská stezka

Appalačská stezka

Appalačská stezka se táhne podél východního pobřeží USA, z Georgie do Maine, nádhernou krajinou, která patří k nejkrásnějším v Americe. Je to nejdelší nepřerušená stezka na světě a považuje se za nejstarší dochovanou značenou stezku v USA.
Autor a dobrodruh se se svým společníkem po ní vydali pěšky, před sebou víc než 3500 kilometrů horské divočiny plné medvědů, rysů, hadů a jedovatých rostlin. Nevykládá pouze příhody z túry, ale předkládá nám i zajímavou historii jednotlivých částí stezky a lidí, kteří ji i po částech zdolávají několik let.

 

doporučuje Hana Kořénková

ČTE(SY)RÁD

ČTE(SY)RÁD je online dostupná databáze, která přináší informace o zaručeně nejčtivějších a nejzajímavějších knihách a díky širokému tématickému záběru umožňuje, aby si kdokoli našel tu pravou knihu pro sebe. Databáze ČTE(SY)RÁD je uspořádána do pěti hlavních kategorií, které přináší pohled na nejčtivější knihy z různých aspektů (doporučení odborníků, statistiky, literární ceny,nejoblíbenější knihy známých osobností) a nabízí také bonusy navíc jako možnost vkládat komentáře k jednotlivým titulům či se podělit s ostatními o vlastní čtenářské tipy a mnohé další.

Vyzkoušejte ČTE(SY)RÁD

Stránka byla naposledy upravena 01.08.13 12:08Zpět nahoru